ST yükselmeli miyokard enfarktüsü ile başvuran hastalarda primer perkütan girişim ile tedavi sonrası invaziv yöntemlerle ölçülen sol ventrikül diyastol sonu basıncının konvansiyonel ve 2d speckle tracking ekokardiyografi parametreleriyle ilişkisi
The relationship between left ventricular end-diastolic pressure measured by invasive method and conventional and 2d speckle tracking echocardiography parameters after primary percutaneous intervention treatment in patients presenting with st-elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 702960
  2. Yazar: MURAT ÇAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut miyokard infarktüsü sonrası sol ventrikül diyastol sonu basıncının (SVDSB) kötü sonlanımda öngördürücü olduğu bilinmektedir.Her nekadar başarılı perkutan girişim yapılmış hastalarda konvansiyonel ekokardiyografik incelemeler prognoz tayini için kullanılsada, global longitudinal strain (GLS) sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) normal iken dahi subklinik bozulmayı açıkça gösterebilen spesifik bir yöntem olması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada primer perkutan koroner girişim (pPKG) sonrası ölçülen SVDSB, 24. saatte bakılan 2D speckle tracking ve konvansiyonel ekokardiyografik parametreler ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Yöntemler: Çalışmaya ST-yükselmeli miyokard infarktüsü (STYME) ile başvuran ve pPKG yapılan 40 hasta dahil edildi. PPKG esnasında TIMI-3 akım saptanan hastalarda pig-tail kateter ile SVDSB ölçüldü. Sol ventrikül GLS, sirkumfarensiyel strain (GCS) ve radyal strain (GRS) ve rotasyon -torsiyon parametreleri 24. saatte 2D speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirildi. Hastaların geliş ve pik enzim değerleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 56 ± 8.7 olarak izlendi. Semptomların başlangıcı ile hastaneye başvuru arasındaki süre 3.2 ± 2.3 saat olarak saptandı. Hastaların biri dışında hepsine stent implantasyonu yapıldı. Ortalama LVEF % 53 ± 7.4, ortalama SVDSB 19 mmhg olarak ölçüldü. SVDSB
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that left ventricular end-diastolic pressure (LVEDP) is predictive of poor outcome after acute myocardial infarction. Although conventional echocardiographic parameters are used to determine prognosis in patients with successful percutaneous coronary intervention, global longitudinal strain (GLS) is very important as it is a specific method that can clearly show subclinical deterioration even when the left ventricular ejection fraction (LVEF) is normal. In this study, the relationship of LVEDP measured after primary percutaneous coronary intervention (pPCI) with 2D speckle tracking and conventional echocardiographic parameters measured at 24 hours was evaluated. Methods: Forty patients who presented with ST-elevation myocardial infarction (STEMI) and underwent pPCI were included in the study. LVEDP was measured with a pig-tail catheter in patients with TIMI-3 flow during pPCI. Left ventricular global longitudinal strain (GLS), global circumferential strain (GCS), global radial strain (GRS) and rotation-torsion parameters were evaluated with 2D speckle tracking echocardiography at 24 hours. The admission and peak enzyme values of the patients were recorded. Results: The mean age of the patients was 56 ± 8.7 years. The time between the onset of symptoms and admission to the hospital was 3.2 ± 2.3 hours. Stent implantation was performed in all but one of the patients. Mean LVEF was 53% ± 7.4, and mean LVEDP was 19 mmHg. The mean GLS (bulls eye) was -14 ± 3.0 in patients with LVEDP