The effect of admi̇ssi̇on blood glucose on i̇n hospi̇tal events i̇n pati̇ents who underwent pri̇mary angi̇oplasty wi̇th the di̇agnosi̇s of acute st elevati̇on mi̇yocardi̇al i̇nfarcti̇on
Akut miyokard enfarktüsü nedeniyle primer anjiyoplasti uygulanmış hastalarda artmış başvuru kan glukozunun hastane içi olaylara etkisi
- Tez No: 672493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN, DR. GÜNEY ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Hiperglisemi, ST yükselmeli miyokard enfarktüsü olan hastalarda sık görülür ve olumsuz sonuçlarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, kabul kan glukozu ve miyokard enfarktüsü prognozu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Primer perkütan koroner girişim uygulanan toplam 2510 (ortalama yaş 56,2±11,9 yıl, 2100 (%83,6) erkek) ST yükselmeli miyokard enfarktüsü hastası retrospektif olarak çalışmaya alındı. Çalışma popülasyonu kabul kan glukozu ( 200 mg/dL) baz alınarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperglycemia is frequent in patients with ST elevation myocardial infarction and associated with adverse outcomes. The purpose of this study was to assess the association between admission glucose and prognosis of acute ST elevation myocardial infarction. Material and Method: A total of 2510 (mean age 56.2+/-11.9, years, 2100 (83.6%) men) consecutive ST elevation myocardial infarction patients who underwent primary percutaneous coronary intervention were retrospectively recruited. The study population was divided into two groups based on plasma glucose levels (200/mg/dL). Results: In-hospital mortality and in-hospital major adverse cardiac events were higher in the high admission blood glucose group (p< 0.001).