Roma İmparatorluğu'nda isyancı lejyonlar
Mutinous legions in the Roman Empire
- Tez No: 702970
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. RECAİ TEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Roma İmparatorluğu'nun yalnızca Antik dünyada değil aynı zamanda tüm tarih boyunca böylesine kalıcı bir etki bırakmasındaki temel nedenlerden birisi de eşsiz lejyon yapısı ve ordusu olmuştur. Roma lejyonları her zaman sorunsuz şekilde işleyen bir makine olarak görülmüş ve her zaman askeri alanda ideal olarak kabul edilmiştir. Fakat özenle planlanan ve yürütülen bu düzen, düşünülenin aksine sık sık sorunlarla karşılaşmıştır. Özellikle Cumhuriyet döneminin son zamanlarında bozulmaya ve değişmeye başlayan ordu yapısı Augustus'un reformları ile yeni bir yapıya bürünmüş ve Roma ordusu dendiğinde akla gelen o ideal formunu kazanmıştır. Yaşanan bu altın çağ Augustus'un ölümü ile son bulmuş ve bu tarihten itibaren imparatorluk hem ordu içerisinde yaşanan sorunlar ile hem de lejyonların desteğini arkasına alan kişilerin doğrudan imparatora karşı başlattıkları ayaklanmalar ile uğraşmak zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main reasons why the Roman Empire left such a lasting impression in ancient times and throughout history is its incomparable legions and army structure. The Roman imperial legions have always been mentioned as a perfectly functioning machine and have been accepted as an ideal army system. But contrary to what thought, this military system has faced many problems from time to time. The army structure, which started to corrupt in the late republic period, gained a new form with the reforms of Augustus. This golden age for the army ended with the death of Augustus. From this date on, the Roman Empire had to deal with the uprisings that stemmed from both conflicts within the legions and the people who received the support of the legions against to emperor.