A multi-depot vehicle routing problem arising in the distribution of care and cleaning products: A cluster first-route second approach
Bakım ve temizlik ürünlerinin dağıtımında ortaya çıkan çok depolu araç rotalama problemi: Önce kümele-sonra rotala yaklaşımı
- Tez No: 702969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hızlı Tüketim Ürünleri sektöründe yer alan firmaların, rakiplerinden farklılaşmak için en kritik stratejik alanlarından biri olan tedarik zincirlerinde iyileştirmeler yapmaları gerekmektedir. Dağınık coğrafyadaki müşterilere ürün taşıma problemi, alternatif güzergâhların değerlendirilmesini gerektiren karmaşık bir problemdir. Bu çalışmada, büyük ölçekli bir bakım ve temizlik ürünleri dağıtıcısının Türkiye'nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunan 502 farklı müşteriye 3 farklı lokasyondaki depolarından sevkiyat yapılması için sevkiyat rotalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Problem, çok iyi bilinen Çok Depolu Araç Yönlendirme Problemi' nin (ÇDARP) bir örneği olan yönlendirme kararları da dâhil olmak üzere hangi deponun hangi müşterilere hizmet etmesi gerektiğini belirlemektir. Bu çalışmada modeli çözmek için önce-kümele-sonra-rotala yaklaşımı benimsenmiştir. Her depo için müşterilerin kümelenmesi ve atanması için Kapasite Kısıtlı P-Medyan formülasyonu kullanıldı. Ardından, ortaya çıkan 3 adet tek depolu Kapasite Kısıtlı Araç Rotalama Problemi' ni çözmek için Tavlama Benzetimi Algoritması ve Google OR-Tools kullanıldı. Çalışma sonunda Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı bir karar destek sistemi ve Google OR-Tools ile elde edilen sevkiyat planlarının sonuçları sunuldu. Son kısımda bulgular incelenmiş ve gelecek çalışmalarda kullanmak üzere öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firms in the Fast Moving Consumer Goods sector need to make improvements in their supply chain, which is one of the most critical strategic areas, in order to differentiate from their competitors. The problem of transporting products to customers in dispersed geography is a complex problem that requires the evaluation of alternative routes. This study, it was aimed to determine the shipping routes for a large-scale care and cleaning products distributor to ship to 502 different customers in the eastern and southeastern regions of Turkey from its depots in 3 different locations. The problem is to determine which depot should serve which customers, including routing decisions, which is an example of the well-known Multi-Depot Vehicle Routing Problem (MDVRP). In this study, a cluster-first-route-second approach was adopted to solve the model. Capacitated P-Median formulation was used to cluster and assign customers for each depot. Then, Simulated Annealing Algorithm and Google OR-Tools were used to solve the resulting 3 single-depot Capacitated Vehicle Routing Problems. At the end of the study, the results of the shipment plans obtained with a Geographical Information System-based decision support system and Google OR-Tools were presented. In the last part, the findings are analyzed and discussed, and suggestions are given for future studies.