Yaşlı hastalara bakım veren hemşirelerin maneviyat ve manevi bakıma ilişkin algıları ile yaşam doyumları arasındaki ilişki
The relationship between the perception of nurses caring for elderly patients about spirituality and spiritual care perceptions and their life satisfaction
- Tez No: 702982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma yaşlı hastalara bakım veren hemşirelerin maneviyat ve manevi bakıma ilişkin algıları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı nitelikte yürütülen araştırma Mayıs-Temmuz 2021 tarihleri arasında Karadeniz Bölgesindeki bir devlet hastanesi ve bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 340 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği (MMBDÖ) ve Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ)kullanılmıştır.Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır.Verilerin analizinde sayı, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between the perceptions of spirituality and spiritual care and life satisfaction of nurses who care for elderly patients. Material and Method: The research, which was conducted as a descriptive search for a relationship, was carried out in a state hospital and a training and research hospital in the Black Sea Region between May-July 2021.The research sample consists of 340 nurses who meet the criteria for inclusion in the research.Introductory Information Form, Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS), and Life Satisfaction Scale (LSS) were used as data collection tools.Data were collected by face-to-face interview method.Frequency, mean, standard deviation, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were used in the analysis of the data.