Eşitsizlik, yeniden dağılım ve ekonomik büyüme: OECD ülkeleri ve Türkiye karşılaştırması
Inequality, redistribution and economic growth: Comparison of OECD countries and Turkey
  1. Tez No: 702981
  2. Yazar: HATİCE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın temel çıkış noktası, yeniden dağıtım ve eşitsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini aynı anda ortaya koyabilen ve bu ilişkinin karşılaştırılabilir bir ölçekte incelenmesine olanak tanıyan teorik ve ampirik literatürde sınırlı sayıda çalışmanın olmasıdır. Bu çalışma, diğer çalışmalardan farklı olarak eşitsizlik-ekonomik büyüme, yeniden dağılım-ekonomik büyüme veya eşitsizlik-yeniden dağılım ilişkisinin karşılıklı bir değerlendirme çerçevesinde incelenmesi yerine eşitsizlik-yeniden dağılım ve ekonomik büyüme ilişkisini bir bütün olarak değerlendirmektedir. Bundan dolayı çalışmanın temel amacına uygun olarak 1987-2018 dönemi için eşitsizlik, yeniden dağılım ve ekonomik büyümenin OECD ülkeleri ve Türkiye üzerine etkisi karşılaştırılabilir boyutta analiz edilmiştir. Çalışmada eşitsizlik, yeniden dağılım ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek amacıyla sırasıyla şu testler kullanılmıştır: Breuer vd. (2001) SURADF panel birim kök testi, Pesaran (2007) CADF panel birim kök testi, yapısal kırılmalı PANKPSS birim kök testi, Westerlund (2007) ECM panel eş bütünleşme testi, Westerlund ve Edgerton (2008) Panel Kırılmalı Eş bütünleşme Testi, Pedroni (2001) DOLSMG (Ortalama Grup Dinamik En Küçük Kareler) tahmincisi ile Toda ve Yamamoto (Emirmahmutoğlu ve Köse, 2011) Panel Nedensellik Testi ve Hatemi-j (2012) asimetrik nedensellik testi kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre; uzun dönemde eşitsizlikte meydana gelen %1'lik artış ekonomik büyümeyi %0.18 azaltırken, yeniden dağılımda meydana gelen %1'lik artışın ise ekonomik büyümeyi %0.34 arttırdığı bulgularına ulaşılmıştır. Kısa dönemde elde edilen asimetrik sonuçlar uzun dönem ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği ilişkisini desteklemektedir. Ancak kısa dönemde yeniden dağılım değişkeninde meydana gelen pozitif bir şokun ekonomik büyümede negatif bir şoka neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main starting point of the study is the limited number of studies in the theoretical and empirical literature that can simultaneously reveal the effects of redistribution and inequality on economic growth and allow this relationship to be examined on a comparable scale. This study evaluates the relationship between inequality-redistribution and economic growth as a whole is the difference of this study, rather than examining the relationship between inequality-economic growth, redistribution-economic growth, or inequality-redistribution within the framework of a mutual evaluation. Therefore, in accordance with the main purpose of the study, the effects of inequality, redistribution, and economic growth on OECD countries and Turkey for the period of 1987-2018 were analyzed in a comparable way. For this purpose, in this study, the relationship between inequality, redistribution, and economic growth is analyzed by following tests: SURADF panel unit root test (Breuer et al., 2001), Pesaran (2007) CADF panel unit root test, PANKPSS unit root test with a structural break, Westerlund (2007) ECM panel cointegration test, Westerlund and Edgerton (2008) panel break cointegration test, Pedroni (2001) DOLSMG (Average Group dynamic Least Squares) estimator, Toda and Yamamoto (Emirmahmutoğlu and Köse, 2011) Panel Causality Test, and Hatemi-j (2012) asymmetric causality test. According to the results obtained from the analysis; a 1% increase in inequality reduces economic growth by 0.18% in the long run, while a 1% increase in redistribution increases economic growth by 0.34%. Asymmetric results obtained in the short term support the long-term relationship between economic growth and income inequality. However, it has been observed that a positive shock in the redistribution variable in the short-term causes a negative shock in economic growth.