Technology acceptance model to evaluate factors affecting adoption of the industrial internet of things (IIOT) by the industrial professionals
Sektör uzmanları tarafından endüstriyel nesnelerin interneti'nin (IIOT) benimsenmesini etkileyen faktörleri değerlendirmek için teknoloji kabul modeli
  1. Tez No: 702989
  2. Yazar: SERTAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) kullanımı hızla artıyor. Bu sayede büyük miktarda veri toplama ve analiz etme yeteneği ile operasyonel maliyetler düşmeye, ürün kalitesi iyileşmeye ve insan hataları önemli ölçüde azalmaya başladı. Ancak üretim tesislerinin internete açılmasıyla birlikte birçok kuruluş doğrudan saldırganların hedefi haline geldi. Kuruluşların güvenlik altyapıları, sistemlerin güvenilirliği, tesislerin güvenliği ve bilgilerin gizliliği her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır. Öte yandan, yeni IIOT özellikli sistemlerin birlikte çalışabilirliği ve bunların mevcut sistemlere entegrasyonu, standartların olmaması, heterojenlik ve yetersiz nitelikli kaynaklar nedeniyle zorlu hale geldi. Bu çalışma, IoT teknolojisinin endüstriler tarafından benimsenmesini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 11 sektör uzmanıyla yürütülen nitel araştırmayı ve dünya çapında farklı bölgelerden 342 sektör uzmanından toplanan nicel veri analizini içermektedir. Nicel araştırma sonuçları, Kısmi En Küçük Karelerle Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM-PLS) kullanılarak Teknoloji Kabul Modeli temel alınarak geliştirilen kavramsal bir model ile analiz edilmiştir. Çalışmanın çıktısı olarak iki faktör, algılanan risk ve algılanan güven, yüksek etki değerleri ile öne çıkmıştır. Çalışma, çözüm sağlayıcıların, son kullanıcıların, politika yapıcıların ve araştırmacıların güvenlik risklerini azaltmak ve sistemlerin birlikte daha iyi çalışmasını sağlamak için önlemler alması için temel sağlar.
Özet (Çeviri)
The use of the Industrial Internet of Things (IIoT) is increasing rapidly. In this way, with the ability to collect and analyze vast amounts of data, operational costs began to decrease, product quality improved, and human errors started to decline dramatically. However, with the opening of production facilities to the Internet, many organizations have become direct targets of attackers. Security infrastructures of organizations, reliability of systems, the safety of facilities, and confidentiality of information have gained more importance than ever before. On the other hand, the interoperability of new IIOT enabled systems and their integration into existing systems turned out to be challenging due to lack of standards, heterogeneity, and insufficiently qualified resources. This study aims to identify the factors affecting the adoption of IoT technology by industries. The research includes qualitative research conducted with 11 industry experts and quantitative data analysis collected from 342 industry experts from different regions worldwide. The quantitative research results were analyzed with a conceptual model developed based on the Technology Acceptance Model using Structural Equation Modelling with Partial Least Squares (SEM-PLS). As the output of the study, two factors, perceived risk, and perceived trust, came to the fore with high effect values. The study provides the basis for solution providers, end-users, policymakers, and researchers to take measures to reduce security risks and make systems work better together.