Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklar hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' knowledge levels on gifted children
- Tez No: 702990
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Okul öncesi dönemde çocukların gelişim takibini yapan öğretmenlerin üstün yetenekli çocukları tespit edebilmeleri için bu çocuklar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklara dair bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”ve“Üstün Yetenekliler Eğitimine İlişkin Bilgi Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Konya ili merkez ilçelerinden olan Selçuklu ilçesine bağlı bağımsız anaokulları ve ilkokul bünyesindeki anasınıflarında görev yapan 184 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Betimsel tarama modelinde olan araştırmada, verilerin analizinde, demografik değişkenlere göre“Üstün Yetenekliler Eğitimine İlişkin Bilgi Testi”sorularına verilen cevapların istatiksel olarak fark yaratıp yaratmadığını sınamak için ki-kare testinden yararlanılmıştır. Öğretmenlerin yaş, öğrenim düzeyi, sınıflarında üstün yetenekli çocuk olma durumu, geçmişte üstün yetenekli bir çocuk ile çalışma durumu gibi değişkenlere göre bilgi düzeylerinde anlamlı bir fark saptanamamıştır. Ancak mezun olunan program, kıdem yıllı, çalışılan okul türü, çalışılan yaş grubu, üniversitede özel eğitim dersi alma durumu, üstün yetenekli çocuklarla ilgili herhangi bir eğitim alma durumu gibi değişkenler ile bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklar hakkındaki bilgilerinin yeterli seviyede olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda öğretmenlerin bilgi düzeylerini yükseltmek amacıyla eğitimler içeren çalışmalar, deneysel olarak yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
Teachers who follow the development of children in the pre-school period need to have information about these children in order to identify gifted children. In this direction, it was aimed to examine the knowledge levels of preschool teachers about gifted children. In the research,“Demographic Information Form”and“Knowledge Test on Gifted Education”were used. The study group of the research consists of 184 preschool teachers working in independent kindergartens and kindergartens within the primary school in Selçuklu district, which is one of the central districts of Konya, in the 2020-2021 academic year. In the descriptive survey model, the chi-square test was used in the analysis of the data to test whether the answers given to the“Knowledge Test for Gifted Education”questions according to demographic variables make a statistical difference. No significant difference was found in the knowledge of teachers according to variables such as age, education level, being a gifted child in their class, and working with a gifted child in the past. However, there was a significant difference between the knowledge levels and variables such as the program graduated, seniority, type of school, age group, taking special education lessons at the university, receiving any education related to gifted children. In the research, it was concluded that the knowledge of preschool teachers about gifted children is not at a sufficient level. In this direction, studies involving training can be carried out experimentally in order to increase the knowledge level of teachers.