Ektopik gebelik tanısı almış hastalarda metotreksat tedavisi başarısında endometriyal kalınlığın yeri
  1. Tez No: 936449
  2. Yazar: MERT KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda amaç olarak rüptür olmamış ektopik gebeliklerin tedavisinde endikasyon dahilinde kullanılan metotreksat tedavisinin başarısını öngörmede tedavinin ilk dozunun uygulandığı günde ölçülmüş olan endometriyal kalınlık ile metotreksat tedavisinin başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort çalışma olarak planlanan çalışmamıza Ocak 2020 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında rüptür olmamış tubaya yerleşmiş ektopik gebelik tanısı almış, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Jinekoloji kliniklerinde yatışı yapılarak endikasyon dahilinde metotreksat tedavisi verilen hastalar dahil edilmiştir. Hastaların ultrasonografi bulguları, laboratuvar değerleri ve hasta bilgileri hastanenin bilgi sisteminden bakılarak elde edilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Hastaların yaşı, gebelik sayısı, doğum ve yaşayan çocuk sayısı, daha önce geçirilmiş düşük ve küretaj öyküsü, doğum şekli, kronik hastalıkları, ilaç kullanımı, geçirilmiş operasyon ve/veya ektopik gebelik öyküsü ve varsa ektopik gebeliğin hangi yöntemle tedavi edildiği, hastanın başvurusunda mevcut olan bulguları (karın ağrısı, vajinal kanama…vb), tanı anında beta HCG düzeyi, ilk doz metotreksat uygulanmadan hemen önce yapılmış olan ikinci basamak ultrasonografide endometrium çift duvar kalınlığı (EÇDK), metotreksat uygulaması sonrası birinci, dördüncü, yedinci, on birinci ve on dördüncü günlerdeki beta HCG düzeyleri, ikinci doz metoreksat gerekliliği, ikinci doz metotreksat uygulaması sonrası birinci, dördüncü, yedinci, on birinci ve on dördüncü günlerdeki beta hcg düzeyleri ve tedavi başarısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate the relationship between endometrial thickness measured on the day of the first dose of methotrexate treatment and the success of methotrexate treatment in predicting the success of methotrexate treatment used within the indication in the treatment of unruptured ectopic pregnancies. Materials and Methods: Our study, which was planned as a retrospective cohort study, included patients who were diagnosed with ectopic pregnancy with unruptured tubal location between January 2020 and May 2024, who were hospitalized in the gynecology clinics of Ankara Bilkent City Hospital and received methotrexate treatment within the indication. Ultrasonographic findings, laboratory values and patient information of the patients were obtained and recorded from the hospital's information system. Age of the patients, gravida, parity, number of surviving children, previous history of abortion and curettage, type of delivery, chronic diseases, drug use, history of previous operation, history of previous ectopic pregnancy and the method by which the previous ectopic pregnancy was treated, symptoms present in the patient's application (abdominal pain, vaginal bleeding... etc.), beta HCG level at the time of diagnosis, endometrial double wall thickness (ECDK) in second-line ultrasonography performed just before the first dose of methotrexate, beta HCG levels on the first, fourth, seventh, eleventh and fourteenth days after methotrexate administration, the need for a second dose of methotrexate, beta HCG levels on the first, fourth, seventh, eleventh and fourteenth days after the second dose of methotrexate administration and the success of the treatment were examined.