Kontrollü over hiperstimulasyonu + intra uterin inseminasyon programına alınan obez ve non-obez polikistik over sendromlu hastalarda siklus başarı oranları ve buna etki eden prediktif değerlerin belirlenmesi
Determination of cycle success rates and predictive values affecting it in patients with obes and non-obese patients with polycystic ovary syndrome applied with controlled over hyperstimulation + intra uterine insemination
- Tez No: 703007
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sondromu( PKOS) üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluk olup aynı zamanda anovulatuar infertilitenin başta gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Obezite kronik hastalıklara yol açmasının yanı sıra, anovülasyon, menstrüel bozukluklar, kısırlık, yardımcı üremede zorluklar, düşük ve olumsuz gebelik sonuçları ile ilişkilidir. Obezite PKOS'lu kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmada PKOS tanısı olup infertilite nedeniyle kontrollü over situmulasyonu+ intrauterin inseminasyon (KOH + İUİ) tedavisi uygulanan obez (Beden Kitle İndeksi (BKİ) ≥ 30 kgm 2 ) ve obez olmayan (BKİ 30 kg/m2 ve BKİ< 30 kg/m2 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların gebelik sonuçları, siklus iptal edilme oranları ve iptal edilme nedenleri incelendi.Bulgular: Çalışmaya 169 hasta dâhil edildi. Bu hastaların 96'sı (%56,8) obez olmayan (BKİ
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder in women of reproductive age and is also one of the leading causes of anovulatory infertility. In addition to causing chronic diseases, obesity is associated with anovulation, menstrual disorders, infertility, difficulties in assisted reproduction, miscarriage and adverse pregnancy outcomes. Obesity is common in women with PCOS. In this study, it was aimed to compare pregnancy outcomes in obese (BMI ≥ 30 kg/ m2) and non-obese (BMI 30 kg/ m2 and BMI < 30 kg/ m2. Pregnancy outcomes, cycle cancellation rates and reasons for abortion were analyzed.Results: 169 patients were included in the study. Of these patients, 96 (56.8%) were non-obese (BMI