Pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde kristalize fenol ve sıvı fenol uygulamasının sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the clinical results of crystallized phenol and liquid phenol in the treatment of pilonidal sinus disease
  1. Tez No: 703008
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Pilonidal sinüs hastalığı, sıklıkla genç erişkin erkek popülasyonda gözlenen, günlük yaşantıyı oldukça olumsuz etkileyen şikayetlere neden olan bir hastalıktır. Günümüze kadar çeşitli cerrahi ve cerrahi dışı tedaviler tanımlanmıştır. Cerrahi tedavilerde komplikasyon ve nüks oranlarının yüksek olması, günümüzde cerrahi dışı ve minimal invaziv işlemlere yönelim oranını arttırmıştır. Fenol uygulaması, kristalize veya sıvı formda uygulanabilen cerrahi dışı bir yöntemdir. Çalışmamızda, fenol işleminin, kristalize ve sıvı formda uygulamaları arasında klinik sonuçlar açısından fark olup olmadığını karşılaştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Temmuz 2017 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında fenol uygulamasıyla tedavi edilmiş 102 hasta incelemeye alındı. Geçirilmiş operasyon öyküsü olan ve takip verileri eksik olan hastalar çalışmadan çıkarıldıktan sonra kristalize fenol uygulanan 40, sıvı fenol uygulanan 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta değerlendirildi. Kontrol muayenelerinde hastalar sorgulanarak ve gözlemlenerek kaydedilen veriler retrospektif olarak incelendi. Birincil çıkarım olarak uygulama sonrası birinci ayda gruplar arası iyileşme oranlarının karşılaştırılması ele alındı. İkincil çıkarım için işlem sonrası gruplar arasında komplikasyon oranları, işlem öncesine göre şikayetlerinin devamlılığı ve birinci yıl sonunda rekürrens durumu karşılaştırılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde, parametrik ve non-parametrik değerler için Ki-Kare testi, grupların dağılımının analizi için Kolmogorov-Smirnov analizi, non-parametrik değerlerin test edilmesi için Mann-Whitney U testi, tekrarlayan ölçümler için Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pilonidal sinus is a disease that is frequently observed in the young adult male population and causes complaints that negatively affect daily life. Various surgical and non-surgical treatments have been described. High complication and recurrence rates in surgical treatments have increased the rate of non-surgical and minimally invasive procedures. Phenol application is a non-surgical method that can be applied in crystallized or liquid form. In our study, we planned to compare whether there is a difference in clinical results between crystallized and liquid form phenol treatment. Materials and Methods: The number of 102 patients who were treated with phenol application between July 2017 and July 2019 at Health Sciences University Sultan 2. Abdulhamid Han Training and Research Hospital General Surgery Clinic were studied. The patients with a previous operation history and missing follow-up data were excluded. Eighty patients, 40 of whom were treated with crystallized phenol and 40 with liquid phenol were evaluated. The data recorded by questioning and observing the patients during the control examinations were analyzed retrospectively. As the primary outcome, the comparison of the recovery rates between the groups in the first month after the application were discussed. For secondary outcome, complication rates between the groups after the procedure, the persistence of the complaints compared to the pre-procedure and recurrence status were evaluated. In the analysis of the data, Chi-Square test was used for parametric and non-parametric values, Kolmogorov-Smirnov analysis was used to analyze the distribution of the groups, Mann-Whitney U test was used for testing non-parametric values, and Wilcoxon test was used for repeated measurements.