Ege Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları COVID servisinde covid-19 tanısı ile izlenen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with the diagnosis of COVID-19 in the chest diseases covid service of Ege University Hospital
- Tez No: 865206
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: DSÖ, 11 Şubat 2020'de COVID-19 salgınını ilan etti. Salgın, dünya genelinde solunum ürünleriyle temas gibi farklı yollarla hızla yayıldı. Kasım 2023'e kadar 772 milyonun üzerinde vaka ve altı milyonun üzerinde ölüm bildirildi. Türkiye'de aynı dönemde 17 milyonun üzerinde vaka ve 101 binin üzerinde ölüm gerçekleşti. Hastalık, hafif ve şiddetli vakalarda hematolojik ve koagülasyon bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca, birden fazla organ sistemine zarar verebilir. COVID-19, ARDS ve çoklu organ yetmezliği riskini artırabilir. Solunum yetmezliği ve akciğer enfeksiyonları ölümle sonuçlanabilir. Hastalığın etkilerini anlamak ve erken teşhis için bilinçli olmak önemlidir. Bu retrospektif çalışma, COVID-19 hastalarının klinik durumlarını, laboratuvar bulgularını ve tedavi süreçlerini analiz ederek ölüm riskini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yaş, cinsiyet, komorbiditeler, hastaneye başvuru anındaki klinik durumlar, solunum yetmezliği seviyeleri, tedavi yöntemleri ve laboratuvar değerlerini içeren geniş bir veri seti üzerinde odaklanmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza Kasım 2020- Haziran 2021 arasında toplam 339 COVID-19 hastasının demografik, klinik ve laboratuvar verileri, verilen farklı tedavi yöntemleri tek merkezli olarak retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş ortalaması, geliş ve yatış yerlerine göre mortalite oranları, solunum yetmezliği ve komorbiditeler gibi faktörler analiz edilmiştir. Ayrıca, başvuru anındaki klinik durumlar ve laboratuvar değerlerinin hastalık seyrine etkisi değerlendirilmiştir. Tedavilerin mortalite üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışma, Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde COVID servisinde ve yoğun bakım ünitelerinde yatan 339 hastanın incelenmesi yapılmıştır. Hastaların %58.4'ü erkek, %41.6'sı kadındır. Yaşayan hastaların yaş ortalaması ölenlere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: The World Health Organization declared the COVID-19 outbreak on February 11, 2020, which rapidly spread worldwide through various transmission routes. By November 2023, over 772 million cases and six million deaths were reported globally, with Turkey accounting for over 17 million cases and 101 thousand deaths. COVID-19 can lead to hematological, coagulation disorders, and multi-organ system damage, increasing the risks of ARDS and multiple organ failure, often resulting in respiratory failure and fatal lung infections. Understanding its effects and ensuring early diagnosis are critical. This retrospective study aims to identify factors influencing mortality risk by analyzing clinical, laboratory, and treatment data of COVID-19 patients. Material and Methods: Demographic, clinical, and laboratory data of 339 COVID-19 patients between November 2020 and June 2021 from a single Chest Diseases Clinic were retrospectively reviewed. Factors such as age, gender, comorbidities, admission status, respiratory failure levels, and treatment methods were analyzed. The impact of initial clinical conditions and laboratory values on the disease progression and treatment effects on mortality were assessed. Results: This study examined 339 patients hospitalized in the COVID ward and intensive care units of the Chest Diseases Clinic. 58.4% of the patients are male and 41.6% are female. The average age of living patients is statistically significantly lower than that of deceased patients.