Avrupa Birliği'nin Suriye'ye uyguladığı yaptırımların denizcilik sektörüne etkileri
European Unions Syria sanctions effects on maritime sector
- Tez No: 703024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KULA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Devletler uluslararası politikaları gereği düzen kurallarına uygun davranışı sağlayacak her türlü tedbiri alabilmek için vasıta olarak yaptırımları kullanmaktadırlar. Bir veya birden fazla devlet, düzen kurallarına uymadığı tespit edilen hedef devleti ekonomik ilişkilerin kesilmesi yönünde tehdit ederek veya cezalandırarak hedef devletin davranışlarını değiştirmeyi amaçlar. Bu kapsamda (AB) 2011 yılında Suriye hükümetinin sivil nüfusa uyguladığı şiddetli baskıya yanıt olarak çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamıştır. Yaptırımlar hükümetin yanında hükümetle işbirliği içerisinde olan veya savaş ekonomisinden kazanç sağlayan şirketleri ve kişileri de hedef almaktadır. Kişi ve kuruluşları hedef almanın yanı sıra kısıtlayıcı tedbirler iç baskı için kullanılabilecek ekipman ve teknolojiye yönelik ihracat kısıtlamalarını da içerir. AB listeler yayınlayarak Suriye'ye ihracatı yapılması ve ithalatı yapılması yasak olan malları sıralamaktadır. Listede ismi geçen malları hedef ülkeye; satmak, sağlamak, transfer etmek veya konu malları AB'ye ithal etmek yaptırımlara tabi olmaktadır. Yapılan transferlerin yasak olması deniz yolu taşımalarını yüksek miktarda etkilemektedir. İşbu çalışmada AB'nin Suriye'ye uyguladığı yaptırımların denizcilik sektörü üzerindeki etkileri araştırılmış ve sektörün farklı noktalarında faaliyet gösteren kişiler ile görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
Governments using sanctions as a tool to implement their foreign policies and taking necessary precautions to maintain order. One country or more than one countries may implement sanctions to another country by punishing the target country to change their undesirable behaviours. Within this scope, European Union started to implement sanctions over Syria against Syrian governments internal repression to civil citizens of Syria. Sanctions implemented to government, also to the entitites and persons who supports internal repression on Syria. Between persons and entities, sanctions also prohibited to sell, supply, transfer or export, directly or indirectly, equipment which might be used for internal repression. EU publishs lists of these goods with council regulations. The sale, supply, transfer or export of published goods are prohibited. As transferring these commodities is prohibited, maritime sector highly affected from Eu's sanstions over Syria. On this study, effects of Eu's sanctions over Syria investigated and interviewed with diffrent persons from diffrent points of maritime sector.