Ebü'l Berekât en-Nesefî'de bilgi teorisi
Knowledge theory in Ebü'l Berekât en-Nesefî
  1. Tez No: 703025
  2. Yazar: FURKAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ebü'l Berekât en-Nesefî'nin bilgi teorisine dair görüşlerinin incelediği bu tezde ilk olarak, Nesefî'nin hayatı, eserleri, ilmî kişiliği ve yaşadığı dönemin siyasi ve fikrî ortamı kısa ve özlü bir biçimde ortaya konulmuştur. İkinci bölümde de kelam geleneğinde konunun nasıl değerlendirildiği ele alınmıştır. Öncelikle konunun hangi problemler üzerinden tartışıldığı tespit edilerek Nesefî'nin bu gelenek içerisindeki konumu ortaya konulmuştur. Üçüncü ve asıl bölümde ise Nesefî'ye göre bilginin elde edilmesinin mümkün olup olmadığı, Nesefî'nin, kendinden önceki kelamcıların bilgi tanımlarına yönelttiği eleştiriler ve kendisinin kabul ettiği bilgi tanımı, elde edilmesi mümkün olan bilgiye hangi kaynaklar vasıtasıyla ulaşılabileceği ve ulaşılan bu bilgilerin hangi türlere ayrıştırılacağı konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in which we examine the views of al-Nasafi on the theory of knowledge, firstly, the life of al-Nasafi, his works, his scientific personality and the political and intellectual environment of the period in which he lived are presented in a short and succinct manner. In the second part, how the matter is evaluated in the tradition of kalam is discussed. Thus, by determining which problems the subject was discussed over, the position of al-Nasafî in this tradition was revealed. In addition, in this section, the criticisms of al-Nasafi directed to the definitions of knowledge by the previous theologians and finally the definition of knowledge that he accepted. In the third part, it is discussed whether it is possible to obtain information according to al-Nasafi, if possible, by which sources it could be obtained and to which kinds of information obtained.