Kambiyo senetlerine dayalı açılan menfi tespit davası
Negative declaratory actions filed based on bills of exchange
- Tez No: 703030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kambiyo taahhüdünde bulunan borçlu temel ilişkinin borçlusu olmanın yanında bir de kambiyo ilişkisinin borçlusu durumuna gelmektedir. Alacaklının birbiriyle yarışan iki ayrı talep hakkı karşısında borçlunun def'ilerini öne sürebilmesinin en etkili yolu menfi tespit davası açmaktır. Menfi tespit davası açılabileceği zaman bakımından, dava açabilecek kişiler bakımından ve davaya konu edilebilecek sebepler bakımından borçlu açısından oldukça elverişlidir. Bununla beraber menfi tespit davası, dava içinde verilecek tedbir kararları ve dava sonunda verilecek hüküm bakımından da alacaklıya karşı oldukça etkilidir. Bu çalışmada kambiyo senetlerine dayalı olarak açılan menfi tespit davası irdelenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kambiyo senetlerine ilişkin temel bilgiler ve menfi tespit davasının temel esasları açıklanmıştır. İkinci bölümde, kambiyo senetlerine dayalı olarak açılan menfi tespit davasının konusu ve hukuki yarar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise kambiyo senetlerine dayalı olarak açılan menfi tespit davasında yargılama usulü, ispata ilişkin esaslar, davanın sonuçlanması ve kıymetli evrakın ziyaı sebebiyle açılan iptal davası ile arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The debtor, who makes a exchange commitment, becomes the debtor of the exchange relation as well as being the debtor of the basic relationship. The most effective way for the creditor to claim the debtor's defense against two competing claims is to file a negative declaratory action. The negative declaratory action is very convenient for the debtor in terms of the time when it can be filed, the persons who can file a lawsuit and the reasons that can be the subject of the lawsuit. Furthermore, the negative declaratory action is very effective against the creditor in terms of the injunctions to be given in the case and the judgment to be passed at the end of the case as well. In this study, the negative declaratory action filed based on bills of exchange has been examined. Our study consists of three main sections. In the first section, the basic information about the bills of exchange and the basic principles of the negative declaratory action are explained. In the second part, the subject of the negative clearance lawsuit based on the bills of exchange and the legal benefit are explained. In the third part, the differences between the trial procedure, the principles of proof, the conclusion of the case, and the annulment lawsuit filed due to the loss of valuable papers in the negative declaratory action filed based on the bills of exchange are scrutinized.