Kambiyo senetlerinde menfi tespit davası
Negative declaratory actions filed based on bills of exchange
- Tez No: 894819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Menfi Tespit davası, davacının davalı alacaklıya karşı borçlu olmadığının tespitini istediği icra ve iflas hukukuna özgü bir davadır. Borçlu, genel mahkemelerde açacağı menfi tespit davası ile esasında alacak hakkı olmayan davalının kendisi aleyhine başlattığı icra takibinin ilerlemesini veya icra veznesindeki paranın alacaklıya verilmesini engeller. Bu sayede devletin icra ve hükümranlık yetkisinin borçlu aleyhine kötü kullanılması önlenir. İcra ve İflas Hukuk'ta Anayasal maddelerin tatbik edilmesi gerektiği her türlü şüpheden uzaktır. Anayasaya yer alan eşitlik hakkı çerçevesinde icra takibinde tarafların haklarının ve yetkilerinin mümkün olduğunca dengelenmesi gerekir. Alacaklı alacağını tahsil etme imkânından yoksun bırakılmamalı borçlu da sadece para borcu neden ile alacaklının tasarrufuna bırakılmaması gerekir. Bu yönü ile menfi tespit davası haklar arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Kambiyo senetlerinden kaynaklı açılan menfi tespit davalarının temelini kambiyo senetleri oluşturmaktadır. Bu sebeple kambiyo senetlerinin zorunlu unsurları üzerinde durulmuştur. Kanun koyucunun kambiyo senedine önem atfettiği her türlü şüpheden varestedir. Bu sebeple kambiyo senetlerine özgü farklı bir takip usul öngören kanun koyucu diğer takip türlerine nazaran farklı takip hükümleri öngörmüştür.
Özet (Çeviri)
A negative declaratory action is a unique lawsuit in execution and bankruptcy law where the plaintiff seeks to establish that they are not a debtor to the defendant creditor. The debtor eliminates the enforcement initiated against them by the non-creditor defendant by filing a negative declaratory lawsuit in general courts. This prevents the misuse of the state's executive and sovereign power against the debtor. The application of constitutional articles in Execution and Bankruptcy Law is beyond any doubt. Within the framework of the right to equality in the constitution, the rights and powers of the parties in execution must be balanced as much as possible. The creditor should not be deprived of the opportunity to collect their receivable, and the debtor should not be left to the disposal of the creditor merely due to a monetary debt. In this respect, the negative declaratory lawsuit ensures a balance between rights. The foundation of negative declaratory lawsuits arising from bills of exchange is based on the bills themselves. Therefore, the mandatory elements of bills of exchange have been emphasized. The legislator's significance attributed to the bill of exchange is beyond doubt. Therefore, the legislator, foreseeing a different enforcement procedure specific to bills of exchange, has stipulated different enforcement provisions compared to other types of enforcement.