Dijital platform içeriklerinde yer alan hareketli grafik uygulama biçimlerinin izleyici deneyimine etkisi
The effect of motion graphics implementation styles on digital platform contents to audience experience
  1. Tez No: 703029
  2. Yazar: NESLİHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ ALP AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İzleyici deneyimi, geleneksel medya izleyicisinin dijital yayın platform kullanıcısı haline gelmesiyle değişime uğramıştır. Dijital platformlar ise izleyici kitlesini kaybetmemek için yeni yaklaşımlar sunmaya açık yapılar olarak karşımızdadır. Teknoloji ile sinemada da teknik araçların gelişmesi, dizi ve filmlerde yeni sinematografik unsurların yer almasını sağlamaktadır. Bu bağlamda 1950'lerden beri tanıtıcı bir öge olarak kullanılan hareketli grafikler, bir jenerik olmaktan çıkıp dizi ve filmlerde anlam yaratan sinematografik bir unsur olarak konumlanmıştır. Bu çalışmada, hareketli grafiklerin farklı kuşaklarda nasıl bir etki yarattığını incelemek için Marc Prensky'nin dijital yerliler ve dijital göçmenler kavramları temel alınmıştır. Araştırmaya 10 dijital yerli ve 10 dijital göçmen olmak üzere 20 kişi katılmıştır. Katılımcılara Netflix orijinal dizilerinden Emily in Paris, How to Sell Drugs Online (Fast) ve Maid dizilerinden hareketli grafik unsurlarının yer aldığı sahneler izletilmiştir. Çalışma nitel yöntemle desenlenmiş; içerik analizi yapılarak tema analizi ile incelenmiştir. Katılımcıların tanımları ile hareketli grafikler fonksiyonel sinegrafik, tanıtıcı sinegrafik ve motivasyonel sinegrafik olarak sınıflandırılmıştır. Dijital yerlilerin dijital yayın platformlarındaki içeriklerde hareketli grafiklerin yer almasını gerekli gördükleri; dijital göçmenlerin adaptasyon sürecinde oldukları, açıklayıcı buldukları hareketli grafiklere olumlu yaklaştıkları ancak gerekmedikçe tercih etmeyecekleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The audience experience has changed as the traditional media audience has become a digital broadcasting platform user. Digital platforms are in front of us as structures that are open to offer new approaches in order not to lose their audience. The development of technology and technical tools in cinema also enables new cinematographic elements to take place in TV series and movies. In this context, motion graphics, which have been used as a promotional element since the 1950s, have ceased to be a generic and have been positioned as a cinematographic element that creates meaning in TV series and movies. In this study, Marc Prensky's concepts of digital natives and digital immigrants are based on to examine how motion graphics have an impact on different generations. 20 people, including 10 digital natives and 10 digital immigrants, participated in the research. The participants were shown the scenes with motion graphic elements from the Netflix original series Emily in Paris, How to Sell Drugs Online (Fast) and Maid. The study was patterned with a qualitative method; content analysis was carried out and it was examined with theme analysis. The motion graphics are classified as functional cinegraphic, promotional cinegraphic and motivational cinegraphic with the definitions of the participants. The digital natives deem it necessary to include motion graphics in the content on digital broadcasting platforms; It has been found that digital immigrants are in the adaptation process, approach moving graphics that they find explanatory positively, but they will not prefer them unless necessary.