Erken çocuklukta kekemeliğe ilişkin olumsuz iletişim tutumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of the factors affecting the negative communication attitude towards stuttering in early childhood
  1. Tez No: 703064
  2. Yazar: SEÇİL AYDIN ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, kekeleyen 4-5 yaş çocuklarında kekemelik (Kekekemelik Başlangıcından İtibaren Geçen Süre, Kekemelik Sıklığı, Kekemelik Benzeri Akıcısızlıkların Dağılımı), mizaç, duygu düzenleme ve çocuğunun olumsuz duygusuna ebeveynin (anne ve baba) verdiği tepkiler değişkenlerinin iletişim tutumu üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 4-5 yaşlarında kekeleyen 40'ı erkek ve 12'si kız olmak üzere toplam 52 çocuk ve onların ebeveynleri katılmıştır. Katılımcılara veri toplama aracı olarak; Çocuk Bilgi Formu, Kekeleyen Okul Öncesi Çocukları İçin İletişim Tutum Testi- KiddyCAT-TR, Çocuk Kısa Mizaç Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Çocuğun Olumsuz Duygusuyla Başa Çıkma Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi kısmi en küçük kareler-yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre iletişim tutumu üzerinde“Çocuğun Olumsuz Duygusuna Ebeveynin Verdiği Tepkinlerin”yüksek düzeyde doğrudan etkisi olduğu;“Kekemelik Özelliklerinin”düşük düzeyde doğrudan bir etkisi olduğu bulunmuştur. Mizaç, duygu düzenlemenin ise iletişim tutumu üzerinde doğrudan etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of variables such as stuttering (Time Since Onset of Stuttering, Frequency of Stuttering, Stuttering-Like Fluency), temperament, emotion regulation, and parent's (mother and father's) reactions to the negative emotion of their child on the communication attitude of children aged 4-5 years who stutter. A total of 52 children (40 boys and 12 girls) who stuttered at the age of 4-5 and their parents participated in the study. 'Child Information Form', 'Communication Attitude Test for Preschoolers Who Stutter-KiddyCAT-TR' , 'Short Temperament Scale for Children', 'The Emotion Regulation Checklist' and 'Coping with Children's Negative Emotions Scale' were applied to the participants as data collection tools.. The analysis of the research data was examined by partial least squares-structural equation modeling. Acording to the results of the research, it was determined that 'Parent' Reactions to Child's Negative Emotion' had a high level of direct effect on communication attitude;“Stuttering Traits”were found to have a low direct effect. Temperament and emotion regulation did not have a direct effect on communication attitude.