Resveratrol içeren transdermal mikroemülsiyonların hazırlanması, karakterizasyonu ve katı mikroiğneler ile uygulanması
Transdermal microemulsions containing resveratrol preparation, characterization and application with solid microneedles
  1. Tez No: 703070
  2. Yazar: BÜLENT SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA GÜLGÜN YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Resveratrol güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra anti-kanser, anti-anjiyojenik, kardiyoprotektif, anti-diyabetik, anti-viral ve nöroprotektif aktivitelere sahip doğal bir polifenoliktir. İnsan vücudunda hızlı emilime uğramasına rağmen, bağırsak ve karaciğer metabolizması, resveratrolün sistemik biyoyararlanımı düşürmektedir. Bu çalışmada, oral uygulama ile görülen olumsuzlukların üstesinden gelmek için resveratrolün optimum topikal bir formülasyonun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Topikal uygulama için en yaygın ve güvenilir olan bileşenler seçilerek aynı miktarda resveratrol içeren (%0,05 (a/a) optimum mikroemülsiyon (ME9) ve makroemülsiyon (E21) formülasyonları geliştirilmiştir. Ayrıca geçiş miktarlarını kıyaslamak için bu formülasyonlar yanında aynı miktarda resveratrol içeren alkolün çözücü olarak kullanıldığı standart çözelti de hazırlanmış ve üç farklı formülasyonun ex vivo geçiş çalışmaları yürütülmüştür. Bu testler kapsamında 24 saat sonunda domuz kulağı derisinden geçen resveratrol miktarları saptanmıştır. İkinci aşamada, ideal bulunan formülasyonlar, katı mikroiğne ile işlem görmüş domuz kulağı derisinden geçen resveratrol miktarı açısından karşılaştırılmıştır. 24 saat sonunda reseptör ortama geçen resveratrol miktarı ME9'da 0,008 ± 0,0002 mg/cm2, E21'de 0,0027 ± 0,0001 mg/cm2 ve standart çözeltide 0,021 ± 0,0001 mg/cm2 olarak bulunmuştur. Mikroiğne ile yapılan çalışmada ME9, E21 ve standart çözeltiden 24 saat sonunda reseptör ortama geçen madde miktarları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p< 0.05). Katı mikroiğne uygulanan derilerden 24 saatin sonunda reseptör faza geçen etkin madde miktarı standart çözeltide 1,6 kat artarken, ME9 ve E21 formülasyonlarında sırasıyla 2,04 ve 1,8 kat artmıştır. Bu verilere dayanarak katı mikroiğneler ile kombine edilmiş resveratrol içeren mikroemülsiyonun derinin bariyer tabakasını aşmada daha etkili olacağı ve böylece transdermal uygulamada daha etkin tedavilerin yapılmasına katkıda bulunacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is a natural polyphenolic with anti-cancer, anti-angiogenic, cardioprotective, anti-diabetic, anti-viral and neuroprotective activities as well as being a powerful antioxidant. Despite its rapid absorption, intestinal and hepatic metabolism reduces the systemic bioavailability of resveratrol. In this study, it was aimed to develop an optimum topical formulation of resveratrol to overcome the disadvantages of oral administration. Optimum micromeulsion (ME9) and macroemulsion (E21) formulations containing the same amount of resveratrol (0.05% (w/w)) were developed. In addition, a standard alcohol solution containing the same amount of resveratrol was prepared. The amount of resveratrol penetrated through the pig ear skin at the end of 24 hours was determined within ex vivo studies. In the second stage, the ideal formulations were compared in terms of the amount of resveratrol penetrate through the solid microneedle treated pig ear skin. Resveratrol amount passed to the receptor medium was found to be 0.008 ± 0.0002 mg/cm2 in ME9, 0.0027 ± 0.0001 mg/cm2 in E21 and 0.021 ± 0.0001 mg/cm2 in standart solution.