İki farklı irrigasyon aktifleştirme tekniğinin farklı kök seviyelerinde hazırlanmış yapay internal rezorpsiyon kavitelerinden kalsiyum hidroksit uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of calcium hydroxide removal efficiency of two different irrigation activation techniques from artificial internal resorption cavities prepared at different root levels
  1. Tez No: 674055
  2. Yazar: DİLEK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı iki farklı irrigasyon aktifleştirme tekniğinin, farklı kök seviyelerinde hazırlanmış yapay internal rezorpsiyon kavitelerinden kalsiyum hidroksit uzaklaştırma etkinliğinin üç farklı yöntemle değerlendirilmesidir. 102 adet tek köklü insan maksiller kesici dişin preparasyonu R50 numaralı Reciproc sistem ile çalışma boyutuna kadar yapılmıştır. Her bir örnek uzunlamasına iki eşit parçaya bölünmüştür. Örnekler grup koronal ve apikal olmak üzere iki eşit sayıda gruba ayrılmış (n=51), ilk grupta örneklerin her iki parçasına da koronalde, ikinci grupta ise apikalde standardize simüle internal rezorpsiyon kaviteleri açılmıştır. Parçalar tekrar biraraya getirilmiş, negatif kontrol grubu için grup koronal ve apikalden ayrılan altı adet örnek hariç diğer tüm örneklerin kök kanallarına kalsiyum hidroksit gönderilmiştir. Grup koronal ve apikalden altı adet örnek pozitif kontrol grubu için ayrılarak kalsiyum hidroksit uzaklaştırma prosedürlerine dâhil edilmemiştir. Grup koronal ve apikalin her birinden kırk beş adet örnek, uygulanan irrigasyon tekniğine göre, rastgele üç deney grubuna ayrılmıştır (n=15); geleneksel şırınga irrigasyon (GŞİ), sonik irrigasyon (Sİ), pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ). Kalsiyum hidroksit uzaklaştırma prosedürleri sırasında tüm deney gruplarında 5 mL %2.5 NaOCl ve %17 EDTA kullanılmıştır. Kalan kalsiyum hidroksit oranları üç farklı yöntem (fotografik, radyografik ve ağırlık) ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi ile karşılaştırılmış, inceleme yöntemlerinin korelasyon analizleri Spearman Rank yöntemi ile yapılmıştır (p≤0,05). İrrigasyon tekniklerinden hiçbirisi simüle internal rezorpsiyon kavitelerinden kalsiyum hidroksiti tamamen uzaklaştıramamıştır. Fotografik yöntemde PUİ grubu diğer iki gruba göre daha iyi bulunmuştur (p0,05). Fotografik ve radyografik yöntemde kalan kalsiyum hidroksit oranı en çok koronal bölgedeki kavitelerde bulunurken(p0,05). PUİ tekniği ile diğer iki tekniğe göre tüm örneklerde daha çok kalsiyum hidroksit uzaklaştırılmıştır. Koronaldeki kavitelerde apikaldeki kavitelere göre daha fazla kalsiyum hidroksit kalmıştır. İnceleme yöntemleri arasında farklı korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the calcium hydroxide removal efficiency of two different irrigation activation techniques from artificial internal resorption cavities prepared at different root levels with three different methods. The root canals of 102 single-rooted human maxillary incisors teeth were prepared up to working length using the Reciproc system to size R50. The roots were split longitudinally into two equal parts. Samples were divided into two equal number of groups, coronal and apical (n = 51). Standardized simulated internal root resorption cavities in the apical or coronal part was prepared in the two root halves. Then, the root halves were reassembled, and calcium hydroxide was placed into the root canals, with the exception of six samples that separated from the coronal and apical group for the negative control group. Another six teeth (the positive control group) were not subjected to the calcium hydroxide removal procedures. Forty-five samples from each of the coronal and apical group were randomly divided into three experimental groups (n=15), according to the removal techniques: conventional syringe irrigation (CSI), sonic irrigation (SI) and passive ultrasonic irrigation (PUI). Five millilitres of 2,5% NaOCl and 17% EDTA were used in all experimental groups during the calcium hydroxide removal procedures. The amount of remaining calcium hydroxide was evaluated with three different methods (photographic, radiographic and weight). The data were statistically compared using the one-way analysis of variance and post hoc Tukey test, correlation analysis of examination methods were made with Spearman Rank method (p≤0,05). None of the irrigation techniques could completely clean the calcium hydroxide from the standardized simulated internal root resorption cavities of the root canals. In the photographic method, PUI was superior to the other groups (p0.05). In the photographic and radiographic method, the amount of remaining calcium hydroxide was much more in the coronal cavities; in the weight method (p0.05). More calcium hydroxide was removed in all samples with the PUI technique compared to the other two techniques. The amount of remaining calcium hydroxide was much more in the coronal cavities compared to the apical. Different correlations were found between the examination methods.