The impact of marketing mix (4P's) on consumer buying behavior in the telecommunication sector: A study on mobile operators in Cameroon
Pazarlama karmasının telekomünikasyon sektöründe tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi: Kamerun'daki mobil operatörler üzerine bir araştırma
- Tez No: 703117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giderek daha rekabetçi hale gelen dünyada, işletmeler müşteri memnuniyetine birincil önem vermektedir. Mutlu bir müşterinin bir markaya daha uzun süre sadık kalabileceği düşüncesi hâkimdir. Pazarlama karmasını kullanan şirketler, müşterilerinde beklentiler yaratır. Tüketiciler beklentilerinin gerçeği yansıttığını hissederlerse ürünü satın alırlar ve daha markalı olacaklardır. Kamerun'daki cep telefonu endüstrisi çok rekabetçi bir endüstri olarak bilinmektedir, şirketler giderek daha rekabetçi ürünler sunmaktadır. Bu çalışmada, Kamerun'daki mobil operatörlerin pazarlama karmasının tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, dört hipotez oluşturulmuştur. İlk hipotez, Kamerun'daki mobil operatörlerin ürün stratejisi, tüketicinin satın alma kararında önemli bir etkiye sahip olduğudur. İkinci hipotez, fiyatlandırma stratejisinin tüketicinin satın alma kararında" önemli bir etkisi olduğudur. Üçüncü hipotez, televizyonun tüketicinin satın alma kararında en etkili araç olduğudur. Dördüncü hipotez, tüketicinin satın alma kararı için belirleyici kriterin fiyat olduğudur. Araştırmadan elde edilen bulgular, öncelikle ürünün mobil operatörlere abone olan müşterilerin satın alma kararlarında önemli bir etkiye sahip olduğudur; sunulan ürünlerden memnun kalan müşteri satın almaya daha meyillidir. İkinci olarak, fiyatın önemli bir etkisi vardır ve satın alma kararında belirleyici bir kriterdir, üçüncü olarak, değişken yer ve promosyon için sonuçlar, internetin Kamerun'un mobil operatörlerinin müşterilerini en çok etkileyen kanal olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There have been various research undertaken to add to the literature on the marketing mix. Especially, research on the impact of the marketing mix on consumer buying behavior. In recent times, the mobile phone industry in Cameroon is very competitive and we noted that several studies are focused on demographic characteristics but not really on the theory side of the system, consequently, there is a scarcity of research on the factors that most impact the decision to buy in Cameroon; therefore the main purpose of this study is to analyze the impact of the marketing mix of mobile operators in Cameroon on the purchasing decision of consumers. We collected the data necessary for this study by distributing a questionnaire to a sample of 150 people and four hypotheses have been formulated to provide answers to this issue. The first hypothesis is the product strategy of mobile operators in Cameroon has a significant impact on the consumer´s purchasing decision. The second hypothesis is the pricing strategy has a significant influence on the consumer´s purchasing decision. The third hypothesis is television is the most influential medium on the consumer´s purchasing decision. The fourth hypothesis is that price is the decisive criterion for the consumer´s purchasing decision. The results of our research have shown that firstly the product has a significant impact on the purchasing decision of consumers subscribed to mobile operators; the customer who is satisfied with the products offered is more inclined to purchase. Secondly, the price has a significant influence and is a decisive criterion in purchasing decision, thirdly for the variable place and promotion the results have shown that the internet is the channel which most influences the customers of the mobile operators of Cameroon.