Impact of marketing mix on customer satisfaction in fashionindustry
Pazarlama karışımının modada müşteri memnuniyeti üzerine etkisi sanayi
- Tez No: 646528
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Müşteri memnuniyeti her kurumun temel hedeflerinden biridir. Daha yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek için hazır giyim üreticileri, müşterilerinin ne zaman ve nasıl memnun olduklarını bilmelidir. İş organizasyonu pazar talebine göre farklı pazarlama stratejileri kullanır. Diğer tüm sektörler gibi, moda veya hazır giyim endüstrisi de müşterilerini memnun etmek için geleneksel pazarlama araçlarını kullanıyor. Amaç: Bu çalışmada pazarlama karması elemanlarının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma özellikle pazarlama karması unsurlarının her birinin müşteri memnuniyeti düzeyindeki rolünü araştırmaktadır. Metodoloji: Uygun örnekleme tekniği kullanılmış ve markalı ve markasız giyim ürünleri satın alan katılımcılardan veri toplanmıştır. Aşağıdakileri içeren istatistiksel testler; değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için korelasyon ve regresyon kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonuçları fiyat ve ürünün müşteri memnuniyetini artırmada hayati bir rol oynadığını, tanıtım ve yerin müşteri memnuniyetini etkilemediğini ortaya koymuştur. Sonuç: Organizasyon, giyim sektöründe başarı elde etmek için tüm 4P'lerin bir karışımını kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Customer satisfaction is one of the prime objectives of any organization. In order to achieve higher customer satisfaction apparel manufacturers must know that when and how their customers are satisfied. Business organization use different marketing strategies-based on market demand. Like any other industry fashion or apparel industry is also using conventional marketing tools to satisfy their customers. Aim: This study aims to analyse the effect of marketing mix elements on customer satisfaction. This paper specifically investigates the role of each element of marketing mix on customer satisfaction level. Methodology: A convenience sampling technique was used, and data was collected from participants who bought branded and non-branded apparel products. Statistical tests which includes; correlation and regression were used to analyse the association between the variables. Results: The results of the study revealed that price and product play a vital role in improving customer satisfaction whereas promotion and place do not affect customer satisfaction. Conclusion: Organization should use a blend of all the 4P's to get success in the Apparel industry