Hızlı döngülü bipolar I bozukluğu tanılı hastaların tedavisine uzun etkili enjektable antipsikotik eklenmesinin nüks ve hastaneye yatış üzerine etkileri: retrospektif bir değerlendirme
The effects of adding long-acting injectable antipsychotics to treatment on relapse and hospitalization in patients with rapid-cycle bipolar I disorder: A retrospective study
- Tez No: 703146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ METEHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bipolar bozuklukta (BB) farmakoterapinin erken kesilmesi relaps ve rekürrensin önde gelen nedenidir ve daha yüksek hastanede yatış riski ve daha uzun süre yatış günü ile ilişkilidir. Tekrarlayıcı doğasından dolayı BB'de tedavinin amacı sadece epizodların sağaltımı değildir, aynı zamanda yeni epizodların ve hastaneye yatışların önlenmesidir. Bu retrospektif ayna görüntüsü çalışmanın amacı hızlı döngülü bipolar I bozukluk (BB-I) tanılı hastalarda tedaviye uzun etkili enjektable antipsikotiklerin (UEAP) eklenmesinden önceki 1 yıl ve eklendikten sonraki 1 yılın verilerini karşılaştırarak UEAP'ların relaps ve hastaneye yatış üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2011- 1 Ocak 2020 tarihleri arasında hızlı döngülü BB-I tanısı konulan ve tedavisine en az 1 yıl boyunca UEAP kullanan 18-65 yaş arası erkek hastalar dahil edildi. Tedavilerine UEAP eklenmeden önceki ve eklendikten sonraki 1 yılda relaps, hastane yatış sayısı ve hastane yatış gün sayısı verileri karşılaştırıldı. Tedaviye UEAP eklenmesinin güvenliğinin bir göstergesi olarak lipid profilleri, karaciğer fonksiyon testleri, açlık kan şekeri ve prolaktin seviyeleri UEAP eklenmesi öncesi ve sonrası bir yıldaki seviyeleri karşılaştırıldı. Bulgular: Kriterlere uyan 41 hastanın verileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Early discontinuation of pharmacotherapy in bipolar disorder is the leading cause of relapse and recurrence and is associated with a higher risk of hospitalization and longer hospitalization days. Because of its recurrent nature, the goal of treatment in bipolar disorder is not only to cure episodes but also to prevent new episodes and hospitalizations. The aim of this retrospective mirror image study is to evaluate the effect of long-acting injectable antipsychotics on relapse and hospitalization in patients with rapid cycling bipolar I disorder by comparing the data of 1 year before and 1 year after the addition of long-acting injectable (LAI) antipsychotics to the treatment. Method: Male patients aged 18-65 years, who were diagnosed with rapid cycling bipolar I disorder between January 1, 2011 and January 1, 2020, and used LAI antipsychotics for at least 1 year were included in the study. Data on relapses, number of hospitalizations and number of days of hospitalization were compared before and after 1 year adding LAI antipsychotics to their treatment. As an indicator of the safety of adding LAI antipsychotics to the treatment, lipid profiles, liver function tests, fasting blood glucose and prolactin levels were compared before and one year after the addition of LAI antipsychotics. Results: The data of 41 patients who met the criteria were evaluated.