Bipolar affektif bozukluğu olan hastalarda oksitosin reseptör geni tek nükleotid polimorfizmleri ve cinsel işlevler ve agresyon ilişkisi
Oxytocin receptor gene polymorphisms in patients with bipolar disorder and association with agression and sexual function
  1. Tez No: 457495
  2. Yazar: FİGEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYFUN TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Yapılmış bir çalışmada bipolar bozuklukta (BB) oksitosin düzeyleri yüksek olarak bulunmuştur. Bu çalışmada da BB'nin etyolojisinde oksitosin reseptör gen polimorfizmlerinin rolünün olup olmadığının ve bu polimorfizmlerin cinsel işlevler ve agresyon ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: BB I tanısı alan 100 hasta ve 96 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm gönüllülerden alınan kan örneklerinde, PCR yöntemi ile oksitosin reseptör (OXTR) geni rs53576, rs2254298, rs2268494 tek nükleotid polimorfizmleri bakılmıştır. Cinsel işlevleri değerlendirmek için Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, agresyonu değerlendirmek için Buss Perry Agresyon Ölçeği, depresyonu değerlendirmek için Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, anksiyeteyi değerlendirmek için Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği ve maniyi değerlendirmek Young Mani Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Hastalar BB belirleyicilerine göre psikotik özellikli, mevsimsellik gösteren, hızlı döngülü ve peripartum başlangıçlı olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın önemli bulguları rs2268494 A alleli sıklığının hasta olanlarda sağlıklı olanlardan daha az, psikotik mani sıklığının rs53576 GG olanlarda A alleli taşıyıcılarından daha fazla, mevsimsellik özelliğinin rs2268494 A alleli taşıyanlarda GG taşıyanlardan daha fazla olmasıdır. Sonuç: OXTR gen polimorfizminin BB'nin en azından bazı belirleyicileri üzerine ve bazı belirtilerinin oluşmasında rolünün olabileceği muhtemeldir. Bu bulguların doğrulanması için daha çok deneğin katıldığı ve farklı bölgelerde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Recently, in a study increased oxytocin levels were found in bipolar disorder (BD). This study aims to investigate whether oxytocin receptor-gene polymorphisms play a role in the etiology of BD and to evaluate if these polymorphisms have a relation with sexual functions and aggression. Materials and methods: One hundred patients who were diagnosed as BD I and 96 healthy controls were included in this study. Single-nucleotid polymorphisms of oxytocin receptor (OXTR) genes rs53576, rs2254298 and rs2268494 were analysed via PCR method in voluntary individuals. Arizona Sexual Experiences Scale, Buss Perry Aggression Scale, Hamilton Depression Scale, Hamilton Anxiety Scale and Young Mania Rating Scale were used to evaluate sexual functions, aggression, depression, anxiety and mania, respectively. The patients group seperated into subgrups such as seasonal pattern, psychotic features, rapid cycling and peripartum onset according to specifiers for BD. Findings: Significant findings of our study were that A allele of rs2268494 was less common in BD patients comparing to healthy individuals; pshychotic mania rate was higher in patients with rs53576 GG comparing to A allele carriers; and seasonality feature was more common in carriers of rs2268494 A allele comparing to GG carriers. Conclusion: It is possible that OXTR gene polymorphism at least may have a role in some clinical determinants of BD and presentation of some symptoms. Further multicenter studies with bigger samples are required to verify these findings.