Bipolar bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde psikiyatrik eş tanılar
Psychiatric comorbidty in children and adolescents with bipolar disorder
- Tez No: 242554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALİH ZOROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Arkaplan ve Amaç: Pediatrik bipolar bozukluk sıklıkla diğer psikiyatrik bozukluklarlakomorbid olarak bulunmaktadır. Psikiyatrik komorbidite pediatrik bipolar bozukluktahastalığın tanı ve tedavi aşamasında olduğu gibi seyrinde de önemli bir faktördür. Buçalışmada DSM-IV-TR'ye göre bipolar bozukluk tanısı almış çocuk ve ergenlerde diğerpsikiyatrik bozuklukların varlığı ve sıklığı araştırılacaktır. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi,Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda takip edilen ya da yönlendirilen 8?18yaş arası, DSM-IV'e göre bipolar bozukluk tanısı alan ve her hangi bir zeka testinde ya daklinik değerlendirmede 55'in üzerinde total zeka düzeyine ve sözel olarak iletişim kurabilmebecerisine sahip olan olgular çalışmaya alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme, Okul ÇağıÇocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve YaşamBoyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) ile yapılmıştır. Bulgular: Toplam 30 hasta çalışmaya alındı.Olguların 19'u erkek (% 63.3) 11'i kızdı (%36.7). Olguların yaş aralığı 11-18 yaş ortalamasıise 14.87±1.94 yıldı. Olguların 22'si DSM-IV'e göre bipolar bozukluk tip I (%73.3), 3'ü tipII (%10.0) ve 5'i başka türlü adlandırılamayan bipolar bozukluk (%16.7) tanısı aldılar. 8 olgu(%26.7) DSM-IV'e göre hızlı döngülü bipolar bozukluk tanısı aldı. Çalışmaya katılanolguların tümü, sendromal ya da subsendromal düzeyde çoklu tanı aldı. Olguların grupiçinden en az bir tanı almasına göre tanı gruplarının sıklığı şöyleydi; depresif bozukluklar(n=16; %53.3), anksiyete bozuklukları (n=28; %93.3), dışa atım bozuklukları (n=6; %20.0),yeme bozuklukları (n=1; %3.3), yıkıcı davranış bozuklukları (n=23; %76.6), tik bozuklukları(n=15; %50.0), madde kullanım bozuklukları (n=7; %23.3) ve otizm spektrum bozuklukları(n=2; %6.6). Sonuç: Çalışmamızda yazınla uyumlu olarak bipolar bozukluk tanısı alan çocukve ergenlerde yüksek oranda psikiyatrik komorbidite saptanmıştır. Bununla birlikte mevcutliteraturle karşılaştırıldığında eşlik eden psikiyatrik bozuklukların tür ve sıklıklarıyla ilgilibazı farklı bulgular da elde edilmiştir. Bipolar bozukluk şüphesi ya da tanısı olan çocuk veergenlerin eşlik eden psikiyatrik bozukluklar açısından araştırılması bu olgularda klinikdeğerlendirmenin bir parçası olmalıdır. Yıkıcı davranış, anksiyete, depresif, tik ve maddekullanım bozukluklarının sıklıkla eşlik ediyor olması hastalığın nörobiyolojik kökenlerinianlamada, tanı aşamasında, tedavi seçiminde ve uyumunda ve hastalığın gidişatını kestirmedeönemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Pediatric bipolar disorder may be different from adult bipolardisorder in respect to several faces of the illness. Phenomenology and psychiatric comorbidityof pediatric bipolar disorder may be among those features. The aim of this study was toinvestigate the presence and prevalence of comorbid psychiatric disorders in children andadolescents with DSM-IV diagnosis of bipolar disorder. Methods: All cases were taken fromchildren and adolescents between 8-18 years of age who were followed in or referred toIstanbul Medical Faculty, Department of Child and Adolescent Psychiatry. Participants wererequired to met DSM-IV criteria for a bipolar disorder, to have a total IQ not lower than 55 onany intelligence test or clinical evaluation and to be able to verbally communicate.Psychiatric comorbidity was assessed using the Schedule for Affective Disorders andSchizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL).Results: 30 subjects were recruited for the study. They were 19 boys (%63.3) and 11 girls(%36.7) with an age range of 11-18 years (14.87±1.94 years). 22 subjects were givendiagnosis of bipolar disorder type I (%73.3), 3 subjects with bipolar disorder type II (%10.0)and 5 subjects with bipolar disorder not otherwise specified (%16.7) according to DSM-IVcriteria. 8 subjects (%26.7) received diagnosis of rapid cycling bipolar disorder. All subjectshad sendromal or subsendromal multiple psychiatric comorbidity. The prevalence ofdiagnostic groups with at least one diagnosis from a group were as follow: depressivedisorders (n=16; %53.3), anxiety disorders (n=28; %93.3), elimination disorders (n=6;%20.0), eating disorders (n=1; %3.3), disruptive behavior disorders (n=23; %76.6), ticdisorders (n=15; %50.0), substance use disorders (n=7; %23.3) and autism spectrum disorders(n=2; %6.6). Conclusions: The results of this study, in consistent with the literature, showthat children and adolescents with bipolar disorder have high rates of psychiatric comorbidty.However we there were some different findings regarding the type and prevalence ofcomorbid disorders. Children and adolescents with provisional or definitive diagnosis ofbipolar disorder should routinely be questioned for the comorbid psychiatric disorders. Highrates of disruptive behavior, anxiety, depressive, tic and substance use disorders may beimportant in understanding of neurobiological aspects of the disorder, in differentialdiagnosis and treatment choices and prediction of the course of the illness.