Türk bankacılık sektöründe inovatif sermaye ve bir alan araştırması
Innovative capital in Turkish banking sector and a field research
- Tez No: 703173
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bankacılık sektörü bilginin ve teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerin başında gelmektedir. İnovatif sermaye, hem bilgiyi hem de teknolojiyi merkezine alan yenilik odaklı bir kavramdır. Bankaların sürdürülebilir finansal performans artışı için inovatif sermaye son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı bankaların inovatif sermaye unsurlarına verdikleri önem ile finansal performansları arasındaki ilişkinin ölçülmesidir. Bu kapsamda BİST'te işlem gören 8 adet mevduat bankasının 2005-2019 yılları arasındaki yılsonu faaliyet raporları kullanılmıştır. Öncelikle bankaların inovatif sermaye unsurlarına verdikleri önem analiz edilmiştir. Bu analizler inovatif sermaye unsurları kullanılarak, bir nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi ile yapılmıştır. İnovatif sermaye unsurları ile oluşturulan bir kodlama sistemi yardımıyla ilgili bankaların yılsonu faaliyet raporları kodlanmış ve sonrasında elde edilmiş analizler raporlanmıştır. Bankaların finansal performanslarını gösteren öz sermaye karlılığı, aktif karlılığı, piyasa değeri/defter değeri ve fiyat kazanç oranı rasyoları ile inovatif sermaye unsurlarından elde edilen veriler korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda bankaların inovatif sermayenin iki ana unsuru olan entelektüel sermaye ve inovasyon kavramlarına verdiği önem ile finansal performansları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the sectors where knowledge and technology are used extensively. Innovative capital is an innovation-oriented concept that puts both knowledge and technology at its center. Innovative capital is extremely important for the sustainable financial performance of banks. The aim of this study is to measure the relationship between the importance banks attach to innovative capital elements and their financial performance. In this context, 8 deposit banks', which traded on BIST, year-end activity reports between 2005-2019, were used. First of all, the importance given by banks to innovative capital elements was analyzed. These analyzes were carried out with the content analysis, which is a qualitative research method, using innovative capital elements. With the help of a coding system created with innovative capital elements, the year-end activity reports of the relevant banks were coded and the analyzes obtained afterwards were reported. The data obtained from the ratios of return on equity, return on assets, market value / book value and price earnings ratio showing the financial performance of banks and the data obtained from innovative capital elements were subjected to correlation analysis. As a result of the analysis, it has been determined that there is no significant relationship between the importance that banks attach to the two main elements of innovative capital, the concepts of intellectual capital and innovation, and their financial performance.