Gebelikte sağlıklı yaşam davranışlarının prenatal bağlanma ile ilişkisi
The relationship between healthy life behaviors and prenatal attachment in pregnancy
  1. Tez No: 703179
  2. Yazar: ESİN DEMİR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, anne bebek sağlığının gelişmesi, sağlıklı bağlanmanın gerçekleşmesi ve gebelik sürecinde oldukça önemli olan, gebelikte sağlıklı yaşam davranışlarının prenatal bağlanma ile ilişkisini belirlemeye yönelik tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara merkez Sincan ilçesi Nafiz Körez Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Devlet Hastanesine prenatal kontrol için Kasım 2019- Kasım 2020 tarihlerinde hastaneye başvuran, 20 hafta ve üzeri gebeliği olan, 18 - 45 yaşları arasında olan 360 kadından oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, kadının obstetrik, sosyo-demografik özellikleri, gebelik öyküsüne ilişkin Kişisel Bilgi Formu (KBF), Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği (GSYDÖ) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Skewness (-1,35 ile -0,19 arası) ve Kurtosis (-0,75 ile 1,99 arası), iki gruplu değişkenlerde örneklem sayısına göre bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi (n
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and correlational study to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors in pregnancy and prenatal attachment, which is very important in the development of mother-infant health, the realization of healthy attachment, and the pregnancy process. The sample of the study consists of 360 women, aged between 18 and 45 years, with a pregnancy of 20 weeks or longer, who presented to the Nafiz Körez Obstetrics and Pediatrics State Hospital in the Sincan district of Ankara between November 2019 and November 2020 for prenatal control. The obstetric, socio-demographic characteristics of the woman, the Personal Information Form (PIF) regarding the pregnancy history, the Healthy Living Behaviors in Pregnancy Scale (HLBPS) and the Prenatal Attachment Inventory (PAI) were used to collect the data. Number, percentage, mean and standard deviation, Skewness (range -1.35 to -0.19), and Kurtosis (range -0.75 to 1.99) were used in the analysis of the data. Independent groups t-test and Mann Whitney U test (n