Bebeklerin (0-3 ay) solunum yolu enfeksiyonu tanısı alma durumları ile annelerin gebelikteki sağlık uygulamaları arasındaki ilişki
The relationship between diagnosis of respiratory tract infections in infants (0-3 months) and maternal health practices during pregnancy
- Tez No: 957149
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, bebeklerin yaşamlarının ilk üç ayında solunum yolu enfeksiyonu tanısı alma durumları ile annelerin gebelik döneminde gerçekleştirdiği sağlık uygulamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, prenatal dönemde uygulanan sağlık davranışlarının, bebeklerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini ve solunum yolu enfeksiyonu gelişimini nasıl etkilediğini detaylı olarak incelemektir. Bu kapsamda, gebelik sürecindeki sağlık uygulamalarının bebeklerin erken yaşamlarında enfeksiyonlara karşı korunmada ne denli önemli olduğu araştırılmıştır. Çalışma, İstanbul'da bir Aile Sağlığı Merkezine başvuran, son trimesterde bulunan gebeler ve doğum sonrası 0-3 aylık bebekleri ile yürütülmüştür. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı yöntemlerle gerçekleştirilmiş olup, veriler Ocak-Mayıs 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü G*Power programı kullanılarak %80 güç, %5 hata payı ve 0,80 etki büyüklüğü ile minimum 52 kişi olarak hesaplanmıştır. Gönüllülük esasına dayalı olarak toplam 88 anne ve bebeği çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları“Birey Tanıtım Formu”(EK I) ve“Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği (GSUÖ)”(EK II) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between the diagnosis of respiratory tract infections in infants during the first three months of life and maternal health practices during pregnancy. The main aim of the research was to investigate in detail how prenatal health behaviors affect the infant's immune system and influence the development of respiratory tract infections. The importance of maternal health practices in protecting infants from infections in early life was a key focus. The study was conducted with pregnant women in their third trimester who applied to a Family Health Center in Istanbul and their infants aged 0–3 months after birth. The research design was descriptive, cross-sectional, and correlational, and data were collected between January and May 2025. The sample size was calculated using the G*Power program with 80% power, 5% margin of error, and 0.80 effect size, determining a minimum of 52 participants. However, a total of 88 mothers and their infants voluntarily participated in the study. Data were collected using a Personal Information Form and the Pregnancy Health Practices Scale (PHPS). Findings indicated that mothers who experienced health problems during pregnancy, were exposed to passive smoking, or whose infants had health issues had significantly lower PHPS scores (p < 0.05). These results highlight that healthy maternal behaviors during pregnancy play a critical role in enhancing infants' resistance to infections. Consequently, supporting and promoting healthy lifestyle practices during pregnancy is essential for protecting infant health.