Public performance management an analysis of the impact of performance appraisal on employees' development: A case study of civil servants in Republic of Albania
Kamu performans yönetimi performans değerlendirmesinin personel geliştirmeye etkisi üzerine bir analiz: Arnavutluk kamu personeli performans araştırması
  1. Tez No: 703186
  2. Yazar: VALBONA NDREPEPAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Kamu yönetimi (KA) bir ülkenin ekonomik, politik, sosyal ve teknolojik dönüşüm sürecinde önemli bir ortamdır. Öte yandan çeşitli çalışmalarda belirtildiği gibi, insan kaynakları yönetiminin en önemli tekniklerinden veya unsurlarından biri de Bireysel Performans Yönetimidir (BPY). Çünkü çalışanların bireysel performansının iyileştirilmesi, örgütsel performansın da artmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda tezin konusu, Arnavutluk kamu yönetiminde kamu performans yönetimi (KPY) olmuştur. Zira Arnavutluk kurumlarındaki insan kaynakları yönetimi sürecinin tümünde,“Aşil topuğu”olarak kabul edilen kamu yönetiminin bilim ve uygulamasında, BPY çalışması ihmal edilmiş bir olgudur. Arnavutluk Cumhuriyeti'ndeki memurlara odaklanan bu tezin temel amacı, KPY sürecinin iki önemli bileşeni olarak performans değerlendirme (PAp) ve personel gelişiminin (PG) etkileşimini araştırmaktır. Sonuç olarak, Arnavutluk'ta memurların performanslarının değerlendirilmesi için uygulanan modelin, onların kişisel ve mesleki gelişimlerini teşvik ettiği ancak araştırma sonucunda, yasal düzenlemelere karşın uygulama sorunlarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Believing that public administration (PA) is a powerful force in the economic, political, social and technological transformation process of a country, as well as acknowledging the major issues of public administration in the Republic of Albania and its insignificant role in developing the Albanian state and society, we decided to conduct research public performance management (PPM). As already mentioned in various studies, the good functioning of PPM, as one of the most important techniques or elements of human resource management, improves individual performance of employees. Then, employees with good performance enhance organizational performance. PPM study is neglected in the science and practice of the Albanian public administration, which is considered as the“Achilles' heel”in the entire human resource management process in every organization, and this phenomenon aroused even more our attention to explore how this tool really works in the Albanian civil service. More specifically, focusing on civil servants in the Republic of Albania, the main purpose of this dissertation thesis is to explore the functioning of performance appraisal (PAp) and employee development (ED), as two important components of PPM process. Moreover, we have focused the analysis on discovering the impact of PAp on ED. In conclusion, we aim at understanding whether the model applied for appraising the performance of civil servants in Albania stimulates or not their personal and professional development. ***