Türkiye'deki şirketlerin paylarını ilk kez halka arzında oluşan fiyat anomalisi ve finansal performans ilişkisi
Relationship between price anomaly of initial public offering and financial performance of companies in Turkey
  1. Tez No: 703196
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Anonim şirketlerin kaynak sağlamak için kullandığı yöntemlerden biri de payların ilk kez halka arzıdır. İlk halka arzın şirketler açısından olumlu sonuçları olduğu gibi olumsuz sonuçları da olabilmektedir. Çalışmada halka arzın bu iki yönüne, gerçekleştiriliş şekillerine ve aracılık faaliyetlerine yer verilmiştir. Yapılan çalışmada 2010-2020 yılları arasında ilk halka arzını gerçekleştiren, 10 farklı sektörde faaliyet gösteren 85 şirketin düşük fiyat anomalisi ile karşı karşıya kalıp kalmama durumu ve arz sonrası finansal performansı incelenmiştir. Olay etüdü ve CAPM yöntemi ile düşük fiyat anomalisi incelenmiştir. Oluşturulan tahmin penceresi ve olay penceresi çerçevesinde şirketlerin gerekli verileri hesaplanmıştır. Hesaplanan AR ve CAR değerlerinin istatistiksel anlamlılığı test edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Ardından elde edilen finansal oranlar ile şirketlerin finansal performansı incelenmiş ve bu oranlara Wilcoxon İşaretli Sıra Testi uygulanmıştır. Kullanılan finansal oranlar aktif karlılık oranı ve öz sermaye karlılık oranıdır. Elde edilen bulgular sonucunda incelenen şirketlerin bazılarında düşük fiyat anomalisine rastlanmıştır. Şirketlerin arz sonrası finansal performanslarına bakıldığında ise aktif karlılık ve öz sermaye karlılık oranlarında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the methods that the joint stock companies use in order to get funds is initial public offering (IPO). The initial public offering can have both positive and negative consequences for companies. In this study, these two aspects of public offering, their realization forms and intermediation activities are included. In this study, 85 companies operating in 10 sectors, which made their initial public offering between 2010 and 2020, were examined whether they were faced with the low price anomaly and their financial performance after the public offering. The low price anomaly was investigated by case study and CAPM method. The necessary data of the companies were calculated with the estimation period and observation period. The statistical significance of the calculated AR and CAR values was tested and the results were interpreted. Then, the financial ratios obtained and the financial performance of the companies were examined and Wilcoxon Signed Rank Test was applied to these ratios. The financial ratios that used are return on assets (ROA) and return on equity (ROE). As a result, low price anomaly was found in the examined some of the companies. When we look at the post-IPO period financial performances of the companies, it has been determined that there are differences in the return on assets and return on equity.