Vitiligo etyopatogenezinde nöropeptitler ve PUVA tedavisinin nöropeptitlere etkisi
Neuropeptides in etiopathogenesis of vitiligo and effect of PUVA treatment on neuropeptides
  1. Tez No: 70321
  2. Yazar: ABDULLAH TURASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP UTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, vitiligonun etyopatogenezinde nöropeptitlerin rolünün ve PUVA tedavisinin nöropeptitlere etkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, 27 vitiligolu hasta ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların lezyonlu derisinden ve lezyon kenarın dan, kontrol grubunun kol veya bacak derilerinden deri biyopsileri alınmış tır. Vitiligo lezyonlarında pigmentasyon sağlamak amacıyla hastalara PUVA tedavisi uygulanmıştır. Tedavi öncesinde ve tedavi süresince belirli aralıklar la rutin biyokimya, CBC tetkikleri ve göz muayeneleri yaptırılmıştır. Tedavi sonunda pigmentasyon sağlanan alanlardan yeniden deri biyopsileri alınmış tır. Biyopsi örnekleri VIP, SP ve somatostatin ile boyanarak ışık mikroskobu60 ile incelenmiştir. Vitiligolu hastalarda ve kontrol grubunda somatostatin ile hiç bir spesifik boyanma gözlenmezken, VIP ile ekrin terbezi ve kıl follikülü hücrelerinde, SP ile sadece ekrin terbezi hücrelerinde spesifik boyanma görülmüştür. Vitiligolu hastalarda saptanan spesifik boyanmalar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hem lezyonlu deride, hem lezyon kenarında, hem de tedavi sonrası repigmentasyon gelişen deride istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır (p>0.05, p>0.05, p>0.05). Sonuç olarak yaptığımız çalışmada vitiligolu hastalarda, kontrol grubuna göre deride VIP ve SP'nin boyanma oranı ve boyanma şiddeti açısından farklılık göstermediği gözlenmiştir. Bu sonuçlar vitiligo etyopatogenezinde nöropeptitlerin rolü olmadığını düşündürmekte ise de, yanlış-negatif veya yanlış-pozitif durumlarla da karşılaşmış olabiliriz. Bu nedenle nöropeptitlerin deride daha ayrıntılı olarak ve değişik hasta gruplarında özellikle immünfluoresan tekniklerle frozen kesitlerde araştırılmasının daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, we aimed to investigate the role of neuropeptides in the aetiology of vitiligo and whether the PUVA treatment have some effects on neuropeptides. For this purpose, 27 patients with vitiligo and 20 healthy persons were included in our study. The biopsy samples were taken from lesional and marginal skin of patients, and skin of arms and legs of healthy person. PUVA treatment was applied to prove repigmentation in patients. Routine biochemical tests and CBC were done and eyes were examined by an ophtalmologist before and during the treatment. At the end of the treatment, biopsy samples were taken from repigmented areas. The biopsy samples were stained with antibodies against VIP, SP and somatostatin, and examined with62 light microscope. In both patient and control groups while there was no speci fic staining with somatostatin, eccrine gland and hair follicule cells were stai ned with VIP and, only eccrine gland cells with SP. When the specific staining obtained from patients with vitiligo was compared with those of the control group, there was no statistically significant difference between vitiligo lesions, marginal lesions, posttreated repigmentated areas (p>0.05, p>0.05, p>0.05). In conclusion, when the ratio and intensity of staining with VIP and SP in the patients with vitiligo were compared with those of the control group, no differences could be found. Although these findings suggest that neuropeptides do not play a role in the aetiology of vitiligo, we could have had a false-negative or false-positive result. For this reason, it was concluded that it would be more appropriate to study neuropeptides in more detail in the skin, and especially with immunofluorecence techniques in frozen sections.