Perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda müzik ve doğa seslerinin yaşam bulguları ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of music and nature sounds on vital findings and anxiety in patients with percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 703229
  2. Yazar: GÜLAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmada Perkütan Koroner Girişim yapılan hastalarda işlem öncesi dinletilen makam ve klasik müzik ile doğa seslerinin anksiyete üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kasım 2019– Eylül 2020 tarihleri arasında yapıldı. Araştırma ön test son test, kontrol gruplu deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı tarihlerde hastanelerin kardiyoloji servislerinde yatan Perkütan Koroner Girişim yapılacak koroner kalp hastaları, örneklemi ise araştırma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar oluşturdu. Araştırma 52 deney (17 makam müziği, 17 klasik müzik, 18 Doğa sesleri), 52 kontrol grubu olmak üzere toplam 104 hastayla yapıldı. Veriler“Anket Formu”ve“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effect of maqam and classical music and nature sounds on anxiety in patients who underwent Percutaneous Coronary Intervention. Method: The research was conducted between November 2019 and September 2020. The research was conducted as a pretest-posttest, experimental study with control group. The population of the study consisted of coronary heart patients who were hospitalized in the cardiology services of the hospitals at the time of the study, and the sample consisted of patients who met the research criteria and accepted to participate in the study. The research was conducted with a total of 104 patients, including 52 experiments (maqam 17, classic 17, nature sounds 18) and 52 control groups. Data were collected using the“Questionnaire”and“State and Trait Anxiety Scale”.