Erişkin bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesi ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and quality of life and self-esteem in adults
- Tez No: 703230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: 18-65 yaş arası bireylerin fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve benlik saygısı düzeylerini belirlemek, fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi ve benlik saygısı üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, araştırmacılarca oluşturulan online anket formu ile, internet ortamında 18-65 yaş arası gönüllü bireylerin katılımıyla yapılmıştır. Covid-19 pandemisi nedeniyle online anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. 01.04.2021 tarihinde etik kurul onayı alınmasının ardından 01.05.2021-01.06.2021 tarihleri arasında internet ortamında anket formu uygulanmıştır. İstatistik ve raporlama işlemleri İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda yürütülmüş olup 01.11.2021'de tamamlanmıştır. Anket formu; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları ve alışkanlıklarına yönelik sorular, Birinci Basamak İçin Fiziksel Aktivite Anketi, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinden oluşmaktadır. Veriler IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 istatistik paket programında; tanımlayıcı analizler için, frekans değerleri n(%), ortalama değerler medyan (min-max); kategorik veriler için Ki-kare testi; ölçek puanlarının kategorik verilerle analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Korelasyon değerlendirilmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to determine the physical activity, quality of life and self-esteem levels of individuals between the ages of 18-65 and to examine the effects of physical activity on quality of life and self-esteem. Materials and Methods: The research was carried out with the online questionnaire form created by the researchers, with the participation of volunteer individuals between the ages of 18-65 in the internet environment. Due to the Covid-19 pandemic, the online survey method was preferred. The research is cross-sectional and descriptive. After the approval of the ethics committee on 01.04.2021, a questionnaire form was applied on the internet between 01.05.2021 and 01.06.2021. Statistics and reporting processes were carried out in İKÇÜ Atatürk Training and Research Hospital, Department of Family Medicine and were completed on 01.11.2021. Survey form consists of questions about sociodemographic characteristics, chronic diseases and habits of the participants, Physical Activity Questionnaire for Primary Care, SF-12 Quality of Life Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. The data were evaluated in the IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 statistical package program; for descriptive analyses, frequency values are n(%), mean values are median (min-max); Chi-square test for categorical data; In the analysis of scale scores with categorical data, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. Spearman correlation analysis was used to evaluate the correlation.