Normal bireylerde masseter VEMP yanıtlarının normalizasyonu ve servikal VEMP yanıtlarıyla karşılaştırılması
Normalization of masseter vemp and comparison with cervical VEMP in normal individuals
  1. Tez No: 703237
  2. Yazar: EZGİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma hava yolu 500 Hz tone burst uyaranla uyarım sonucu mVEMP yanıtlarının normatif değerlerini oluşturmak ve yanıtların cVEMP test yanıtlarıyla karşılaştırılmak amacıyla yapıldı. Çalışma İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Laboratuvarlarında 10 kadın ve 10 erkek olmak üzere toplam 20 birey (n=40 kulak) üzerinde yapıldı. Çalışmaya gönüllü katılan bireylere ilk önce mVEMP daha sonra cVEMP testi uygulandı. mVEMP yanıtları için ortalama P1 latansı 15,90±1,68 ms, N1 latansı 25,86±1,48 ms, interpeak latansı 9,96±1,50 ms, P1N1 amplitüdü 97,89±37,34 µV ve sağ-sol VEMP asimetri oranı 0,13±0,07 olarak bulundu. mVEMP eşiği için normatif veri 84 dB nHL olarak bulundu. mVEMP ölçüm parametrelerinde cinsiyet farklılığına göre 90 dB nHL hariç tüm uyaran şiddetlerinde kadınların P1 latansı, erkeklerin P1 latansından daha kısa bulunmuştur. N1 latans değerleri ise 90 dB nHL, 80 dB nHL ve 75 dB nHL hariç tüm uyaran şiddetlerinde kadınların N1 latansları, erkeklerin N1 latans değerlerinden daha kısa bulundu. Kulak tarafına göre ise 100 dB nHL, 95 dB nHL, 90 dB nHL ve 80 dB nHL şiddetlerinde N1 latanslarında, sol kulak latansları sağ kulak latanslarına göre daha büyük bulundu. mVEMP ve cVEMP eşik değerleri ortalamalarına ve ölçüm parametrelerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, mVEMP yanıtlarının normatif verilerinin elde edilmesi vestibüler ve trigeminal yolun değerlendirilmesinde, çeşitli periferik ve santral vestibüler bozuklukları olan hastaların değerlendirilmesinde tanıya yardımcı bir test olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to establish the normative values of mVEMP as a result of stimulation of the air conducted with 500 Hz tone burst stimulus and to compare the responses with the cVEMP test. The study was carried out on 20 individuals (n=40 ears), 10 female and 10 male, in the Audiology Laboratories of the Faculty of Health Sciences of Istanbul Medipol University. First mVEMP and then cVEMP test were applied to the individuals who voluntarily participated in the study. Latency values of the air conducted mVEMP were 15,90±1,68 ms for P1 and 25,86±1,48 ms for N1 and 9,96±1,50 ms for interpeak latencies. P1N1 amplitude value was 97,89±37,34 μV. VEMP asymmetry ratio (VAR) was 0,13±0,07. The normative data for the mVEMP threshold was found 84 dB nHL. According to gender difference in mVEMP measurement parameters, P1 latency of women was found shorter than P1 latency of men at all stimulus intensities except 90 dB nHL. N1 latency values were found shorter than the N1 latency values of women at all stimulus intensities except 90 dB nHL, 80 dB nHL and 75 dB nHL. According to the ear side, in the 100 dB nHL, 95 dB nHL, 90 dB nHL and 80 dB nHL intensities, N1 latencies were found greater in the left ear latencies than in the right ear latencies. When the mean and measurement parameters of mVEMP and cVEMP threshold values were examined, no statistically significant difference was found (p>0.05). In conclusion, it was thought that obtaining normative data of mVEMP could be used as an auxiliary test in the evaluation of the vestibular and trigeminal pathway, and in the evaluation of patients with various peripheral and central vestibular disorders.