İshalli köpeklerde gastrointestinal biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of Gastrointestinal Biomarkers in Dogs with Diarrhea
  1. Tez No: 703245
  2. Yazar: TUGAY ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çeşitli nedenlere bağlı ishal gelişen köpeklerde gastrointestinal biyobelirteçler arasında yer alan zonulin ve laktat düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya etiyolojik olarak sınıflandırılmayan 30 ishalli köpek ile 15 sağlıklı köpek dahil edildi. Her bir köpeğin Vena cephalica antebrachii'sinden tekniğine uygun olarak kan örnekleri alındı. Antikoagulantsız tüplere alınan kan örneklerinden ELISA prensibine dayalı ticari test kiti (Canine Zonulin ELISA Kit, Cat No. MBS2605074) kullanılarak serum zonulin düzeyleri ölçüldü. Heparinli tüplere alınan kan örneklerinden ise el analizatörü (Lactate Pro 2, Arkray, Hollanda) kullanılarak plazma laktat seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Serum zonulin konsantrasyonlarının ishalli köpeklerde 9,80 ± 6,7 ng/ml seviyesinde bulunmasına karşın sağlıklı köpeklerde serum zonulin konsantrasyonlarının 1,94 ± 1,4 ng/ml düzeyinde olduğu tespit edildi. İshalli köpeklerin plazma laktat seviyelerinin ise 9,02 ± 4,7 mmol/L seviyesinde olduğu buna karşın sağlıklı köpeklerin plazma laktat konsantrasyonlarının 1,21 ± 1,4 mmol/L düzeyinde bulunduğu tespit edildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede hem zonulin hem de laktat konsantrasyonlarının ishalli köpekler için yüksek düzeyde (p< 0,000) anlamlı olduğu tespit edildi. Sonuç: Sonuç olarak ishalli köpeklerde gastrointestinal biyobelirteçlerden zonulin ve laktat düzeylerinin kandaki konsantrasyonlarının arttığı ve ishale bağlı olarak bağırsaklarda meydana gelebilecek hasarın tespitinde zonulin ve laktatın dikkate alınabileceği, bu belirteçlerin ishalin prognozu ve sağaltımının takibinde kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the zonulin and lactate levels, which are among the gastrointestinal biomarkers, in dogs with diarrhea due to various reasons. Metarial and Methods: Thirty dogs with diarrhea and 15 healthy dogs, which were not classified as etiological, were included in the study. Blood samples were taken from Vena cephalica antebrachii of each dog in accordance with the technique. Serum zonulin levels were measured from the blood samples collected in tubes without anticoagulant, using the commercial test kit (Canine Zonulin ELISA Kit, Cat No. MBS2605074) based on the ELISA principle. Plasma lactate levels were measured using a handheld analyzer (Lactate Pro 2, Arkray, The Netherlands) from blood samples taken into heparinized tubes. Results: While serum zonulin concentrations were found to be 9.80 ± 6.7 ng/ml in dogs with diarrhea, serum zonulin concentrations were found to be 1.94 ± 1.4 ng/ml in healthy dogs. It was determined that the plasma lactate levels of the dogs with diarrhea were 9.02 ± 4.7 mmol/L, whereas the plasma lactate concentrations of the healthy dogs were 1.21 ± 1.4 mmol/L. In the statistical evaluation, both zonulin and lactate concentrations were found to be highly significant (p< 0.000) for dogs with diarrhea. Conclusion: As a result, it was concluded that the gastrointestinal biomarkers zonulin and lactate levels increased in blood in dogs with diarrhea and that zonulin and lactate could be taken into account in detecting the damage that may occur in the intestines due to diarrhea, and these markers could be used in the follow-up of the prognosis and treatment of diarrhea.