Edirne yöresindeki köpeklerde Cryptosporidium spp.'nin yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of Cryptosporidium spp. in dogs in Edirne region
- Tez No: 947341
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AYSUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Cryptosporidium spp. dünya çapında yaygın, insan ve hayvanlarda gastrointestinal hastalık meydana getirebilen paraziter bir protozoondur. Genç ve immun sistemi baskılanmış hayvanlarda ciddi enfeksiyona neden olan parazit sıklıkla sindirim sistemi epitel hücrelerine lokalize olarak enfeksiyon meydana getirmektedir. Zoonotik olması, geniş popülasyonlarda görülmesi ve etkenin çevrede yayılmasının kolay olmasıyla mücadele gerektiren bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, Edirne yöresinde köpeklerde Cryptosporidium spp. varlığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hayvan materyalini Edirne yöresindeki farklı yaş ve cinsiyette sağlıklı (n=86) ve ishalli (n=14) olmak üzere 100 köpek oluşturmuştur. Köpeklerden alınan dışkı örnekleri Kinyoun Asit-Fast boyama tekniği ile boyanarak mikroskop altında Cryptosporidium spp. ookistlerinin varlığı incelenmiştir. Bulgular: Yapılan mikroskobik inceleme sonucunda 100 dışkı örneğinden 5'inde (%5) Cryptosporidium spp. ookistlerine rastlanmıştır. Pozitiflik gösteren köpeklerin yaş, cinsiyet ve dışkı kıvamına göre dağılımı değerlendirilmiş ancak istatistiksel analizler sonucunda yaş, cinsiyet ve ishal semptomu ile Cryptosporidium pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, Edirne yöresinde köpeklerde Cryptosporidium spp. enfeksiyonunun %5 oranında görüldüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma, etkenin bölgedeki epidemiyolojik izlenimi açısından önem taşımakta olup gelecekte köpeklerle ilgili yapılacak Cryptosporidium prevalans çalışmalarına bir referans olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cryptosporidium spp. is a globally distributed protozoan parasite that causes gastrointestinal diseases in both humans and animals. It primarily infects the epithelial cells of the gastrointestinal tract and leads to severe infections, especially in young or immunocompromised animals. Due to its zoonotic nature, widespread prevalence, and ease of environmental transmission, Cryptosporidium spp. is considered a significant pathogen requiring control measures. This study aimed to investigate the presence of Cryptosporidium spp. in dogs from the Edirne region of Türkiye. Material and Methods: A total of 100 dogs of different ages and sexes from the Edirne region, including 86 healthy and 14 diarrheic animals, were included in the study. Fecal samples collected from the dogs were stained using the Kinyoun Acid-Fast staining technique and examined microscopically for the presence of Cryptosporidium spp. oocysts. Results: Microscopic analysis revealed the presence of Cryptosporidium spp. oocysts in 5 out of 100 fecal samples (5%). The distribution of positive cases was evaluated based on age, sex, and fecal consistency; however, statistical analysis showed no significant association between Cryptosporidium positivity and these variables. Conclusion: The findings show that Cryptosporidium spp. infection is seen at a rate of 5% in dogs in the Edirne region. The study is important in terms of the epidemiological impression of the agent in the region and it has been concluded that it can be a reference for future Cryptosporidium prevalence studies on dogs.