Gemi inşaatı sektöründe gürültü maruziyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of noise exposure in shipbuilding sector
- Tez No: 703254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşyerlerinde sınır değerlerin üzerinde gürültüye maruz kalınması, sağlık ve güvenlik riskleri ortaya çıkarabileceği gibi iş performansının düşmesine, çalışanların stres yaşamasına neden olabilmektedir. Gemi inşaatı sektörü İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin İşyeri ve Tehlike Sınıfları Tebliği'ne göre çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Bu çalışmada gemi inşaat sektöründe yaşanan gürültü maruziyeti ve bu maruziyetin çalışanlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma Kocaeli ve Yalova'daki üç tersanede gerçekleştirilmiş olup bu tersanelerde sağlık kayıtları incelenmiştir. Çalıma yapılan tersanelerde taşeron çalıştırma oranı bir tersanede %88 iken başka bir tersanede %95 oranında olduğu tespit edilmiştir. İncelenen sağlık kayıtlarında kadrolu çalışanların %21,88'sinde, taşeron çalışanların ise %42'sinde gürültüye bağlı işitme kaybı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca işitme kaybının belirlenmesine yönelik İngiltere İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü'nün hazırlamış olduğu anket soruları 93 çalışana uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Anket uygulanan 93 çalışana ait verilere göre de çalışanların %36'sında işitme kaybı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exposure to noise above workplace limits may create health and safety risks, as well as a decrease in job performance and stress to employees. The shipbuilding sector is classified as very dangerous according to the Communiqué on Workplace and Danger Classes on Occupational Health and Safety. In this study, noise exposure in shipbuilding sector and its effect on workers were investigated. The study was carried out in three shipyards in Kocaeli and Yalova and health records of these shipyards were examined. The subcontracting rate was 88% in one shipyard and 95% in another shipyard. According to the health records examined, 21,88% of the permanent staff and 42% of the subcontracted employees had hearing loss due to noise. In addition, the questionnaire prepared by the British Institute of Occupational Health and Safety to determine hearing loss was applied to 93 employees. Survey data were analyzed by SPSS program. According to the data of 93 employees, 36% of the employees had hearing loss.