65 yaş üstü sürücülerin sürücülük kabiliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the driving abilities of drivers over 65 years old
  1. Tez No: 703270
  2. Yazar: MAİDE ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya' da sağlık hizmetlerinin artması, doğurganlığın azalması gibi sebeplerle günümüzde 65 yaş üzerindeki bireyler olarak adlandırılan yaşlı nüfus geçmiş yıllara göre daha fazladır. Bu artışla birlikte trafikte yaşlı sürücülerin sayısının da artması kaçınılmaz olacaktır. Trafik ortamında yaşlı ve genç sürücüler birbirlerinden farklı davranışlar sergilemektedir. Genç ve yaşlı sürücülerin trafikteki davranışlarını etkileyen sebepler sürücülük becerileri, sürücülük davranışları ve öz düzenleyici davranışlardır. Ayrıca fiziksel ve bilişsel sorunlar da trafikte yaşlı sürücülerin güvenli araç kullanmasını olumsuz etkilemektedir. Fiziksel ve bilişsel bu sağlık sorunları nedeniyle yaşlı sürücüler hem trafik içinde dezavantajlı hem de trafik kazalarına yatkın hale gelmektedir. Dünya'da yaşlı sürücülerle ilgili bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemler özellikle sürücü belgesi yenileme uygulamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye' de yaşlı sürücülerle ilgili özel denetimler bulunmamakta, bununla birlikte almış oldukları sürücü belgelerinin belli bir zaman sonra yenilenme şartı aranmamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada; Türkiye'de sürücü belgesi alma ve yenileme için bazı öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca yaşlı bireylerin öz değerlendirme yapmasını amaçlayan 21 kişilik pilot çalışma yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in health services in the world and the decrease in fertility, the elderly population, which is called individuals over the age of 65, is higher than in previous years. With this increase, it will be inevitable that the number of elderly drivers in traffic will increase. In the traffic environment, old and young drivers exhibit different behaviors from each other. The reasons that affect the behavior of young and old drivers in traffic are driving skills, driving behaviors and self-regulatory behaviors. In addition, physical and cognitive problems negatively affect the safe driving of elderly drivers in traffic. Due to these physical and cognitive health problems, elderly drivers become both disadvantaged in traffic and prone to traffic accidents. Some precautions are taken regarding elderly drivers in the world. These measures are especially seen as driver license renewal applications. There are no special inspections regarding elderly drivers in Turkey, however, the condition of renewing their driver's licenses after a certain period of time is not sought. For this reason, in this study; Some recommendations have been developed for obtaining and renewing a driver's license in Turkey. In addition, a pilot study of 21 people aiming at self-evaluation of elderly individuals was conducted and the results were evaluated.