Resiprokasyon ve sürekli rotasyon ile çalışan rehber yol eğe sistemleriyle preparasyon sonrası post-operatif ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain intensity after using reciprocating and continuous rotary glide path systems
  1. Tez No: 703326
  2. Yazar: ZELİHA DANACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA YEŞİLDAL YETER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı asemptomatik, periapikal lezyonlu ve nekrotik dişlerde ProGlider (PG) ve WaveOne Gold Glider (WOGG) rehber yol eğe sistemleri ile preparasyon sonrası post-operatif ağrı yoğunluğunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda; 18- 65 yaş arası kronik apikal periodontitisli maksiller ve mandibular molar dişlere sahip 60 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar kontrol grubu (n:23), PG grubu (n:19), WOGG grubu (n:18) olmak üzere rasgele üç gruba ayrıldı. Bütün sistemler üretici talimatlarına göre kullanıldı ve bütün tedaviler tek operatör tarafından iki seansta tamamlandı. Post-operatif ağrı, tedaviyi takiben 6., 12., 18., 24., 48. ve 72. saatlerde sayısal derecelendirme ölçeği (NRS) kullanılarak değerlendirildi. Ağrı kesici kullanımı ve apse formasyonu da bu ölçeğe kaydedildi. İstatiksel analiz, Mann-Whitney U, Bonferroni Dunn, Friedman, Khi-kare ve Fisher's Exact testleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızın sonuçlarına göre, 6 ve 24.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate postoperative pain intensity after glide path preparation with ProGlider (PG) and WaveOne Gold Glider (WOGG) in asymptomatic, periapical lesions and necrotic teeth. Materials and Methods: Sixty patients aged 18-65 years with chronic apical periodontitis maxillary and mandibular molars were included in the study. Patients were randomly divided into three groups: control group (n:23), PG group (n:19), WOGG group (n:18). All systems were used according to the manufacturer's instructions and all treatments were completed by a single operator in two-visit endodontic treatment. Postoperative pain was assessed using a numerical rating scale (NRS) at 6, 12, 18, 24, 48, and 72 hours following treatment. İntake of prescribed analgesics and abscess formation were also recorded in this scale. Statistical analysis was performed using Mann-Whitney U, Bonferroni Dunn, Friedman, Chi-square and Fisher's Exact tests.