Tendon iyileşmesinde plateletten zengin plazma ve düşük yoğunluklu pulse ultrason tedavilerinin etkinliği: Deneysel çalışma
The effectiveness of platelet rich plasma and low intensitypulsed ultrasound therapies in tendon healing: Experi̇mental study
  1. Tez No: 703384
  2. Yazar: BEHİYE KUŞOĞLU YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KÜÇÜKŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: PRP ve LIPUS tedavilerinin tendon iyileşmesi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada birlikte kullanıldığında tendon iyileşmesi üzerinde sinerjik bir etki oluşturabileceği düşünülen PRP ve LIPUS tedavilerinin onarılmış sıçan aşil tendonları üzerinde etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Otuz iki adet Wistar Albino sıçan randomize olarak 4 eş gruba ayrıldı (kontrol grubu, PRP grubu, LIPUS grubu, PRP + LIPUS grubu). Tüm gruplarda sıçanların her iki aşil tendonları kesilip aynı seansta tekrar onarıldı. Onarım sonrası (0. gün) PRP tedavi gruplarına (PRP ve PRP + LIPUS grupları) kan merkezinde hazırlanan havuzlanmış trombositlerden elde edilen 0.1 cc PRP operasyon bölgesine enjekte edildi. PRP enjeksiyonu 14. ve 28. günlerde PRP tedavi gruplarında tekrarlandı. LIPUS tedavi gruplarına (LIPUS ve PRP + LIPUS grupları) onarım sonrası 7. günde başlamak üzere haftada 5 seans, toplam 10 seans, 1 Mhz frekansta, günlük 5 dakika süreyle, %50 pulse modda, 0.5 w/cm2 yoğunlukta ultrason tedavisi etkin ışınım alanı 1 cm olan prob ile uygulandı. 8. haftada her sıçanın randomize edilen bir bacağında biyomekanik, diğer bacağında histopatolojik inceleme yapılmak üzere örnekler alındıktan sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Örnekler alınmadan önce Tang ve ark. tanımladığı makroskopik adezyon kriterlerine göre adezyon değerlendirildi. Tendon örnekleri biyomekanik olarak maksimum kopma kuvveti (N) ve maksimum gerilme miktarı (mm) açısından, histopatolojik olarak ise enflamasyon şiddeti, vaskülarizasyon, tenosit sınıflaması ve müsin birikimi açısından değerlendirildi. Bulgular: Makroskopik adezyonun derecesi değerlendirildiğinde kontrol grubunda orta ve ileri derecede adezyonun olduğu görülürken, PRP + LIPUS grubunun tamamında adezyonun hafif derecede olduğu, PRP ve LIPUS gruplarında ise adezyonun hafif ve orta derecede olduğu görüldü. Adezyon derecesi açısından kontrol grubunun diğer gruplarla karşılaştırılmasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: PRP and LIPUS treatments are known to be effective on tendon healing. In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of PRP and LIPUS treatments, which are thought to have a synergistic effect on tendon healing when used together, on repaired rat achilles tendons. Methods: Thirty two Wistar albino rats were equally and randomly divided into four groups (control group, PRP group, LIPUS group, PRP + LIPUS group). In all groups, both achilles tendons of the rats were cut and repaired in the same session. After the repair (day 0), 0.1 cc PRP obtained from pooled platelets prepared in the blood center was injected into the operation area to the PRP treatment groups (PRP and PRP + LIPUS groups). PRP injection was repeated in PRP treatment groups on the 14th and 28th days. Ultrasound treatment for LIPUS treatment groups (LIPUS and PRP + LIPUS groups), starting on the 7th day after the repair, 5 sessions per week, 10 sessions in total, at a frequency of 1 Mhz, for 5 minutes daily, in 50% pulse mode, at 0.5 w / cm2 intensity, was applied with a probe with an effective radiation area of 1 cm. At 8 weeks, all animals were sacrificed after samples were taken randomly for biomechanical examination in one leg and histopathological examination in other leg of each rat. Before the samples were taken, adhesion was evaluated according to the macroscopic adhesion criteria defined by Tang et al. Tendon specimens were evaluated biomechanically in terms of maximum tensile strength (N) and maximum stretching amount (mm), and histopathologically in terms of inflammation severity, vascularization, tenocyte classification and mucin deposition. Results: When the degree of macroscopic adhesion was evaluated, while it was seen that there was moderate and severe adhesion in the control group, there was mild adhesion in the entire PRP + LIPUS group, and there was mild and moderate adhesion in the PRP and LIPUS groups.