Yağ grefti uygulamasının ratlarda tendon iyileşmesine ve yapışıklığına etkisinin incelenmesi ve plateletten zengin plazma uygulamasıyla karşılaştırılması
The examination of the fat grafting on tendon healing and tendon adhesion in the rats and its comparison with the platelet rich plasma
  1. Tez No: 482674
  2. Yazar: AHMET DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY ÖZKAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tendon yaralanmaları etiyolojisinde çok çeşitli nedenler bulunan, plastik cerrahların sık karşılaştığı olgulandandır. En sık karşılaşılan komplikasyonlar tendon yapışıklığı, tendon kopması ve eklem kontraktürüdür. Çalışmamızda amaç tendon onarım hattına yağ enjeksiyonu yapılan olgularla, sadece tendon onarımı yapılan olguları ve Plateletten zengin plazma uygulanan olguları kıyaslamak, tendon iyileşmesi ve yapışıklığı yönünden makroskobik, histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada erişkin Rattus norvegicus türü Sprague dawley suşu 36 adet sıçan kullanıldı. Kontrol grubu (Sadece tendon onarımı yapılan grup), Sham grubu (Tendon onarımı + Serum fizyolojik uygulaması), Deney-1 grubu (Tendon onarımı + Yağ grefti uygulaması), Deney-2 grubu (Tendon onarımı + PRP uygulaması). 36 deney hayvanı 6. hafta sonunda sakrifiye edildi. Bulgular: Makroskobik değerlendirme bulgularında yağ grefti uygulanan grupta yapışıklık derecesinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük olduğu gözlendi. Fibroblastik proliferasyonu ve kollajen yoğunluğunun yağ grefti uygulanan grupta ve PRP uygulanan grupta, kontrol grubuna göre artmış olduğu izlendi. Vasküler proliferasyon incelendiğinde PRP uygulanan grupta en yüksek olduğu görüldü. Biyomekanik değerlendirmede gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Tartışma : Makroskobik değerlendirmede yağ grefti uygulanan sıçanlarda tendon yapışıklığının diğer gruplara göre daha az olduğu görüldü. Bunun sebebi yağ dokusunun kaygan fizyolojik yapısı olabileceği gibi içerdiği kök hücrelerin ve diğer yapıların inflamasyonu veya fibrozisi etkilemesi sonucu da olabilir diye düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The injuries of tendon is one of the cases that contains various causes in its etiology and plastic surgeons encounter with this case frequently. The most encountered complications are the tendon adhesion, the tendon rupture and the joint conjacture. It is the purpose in our study to compare the fat injection done cases into the tendon repair line, only tendon repair done cases and the Platelet rich plasma apllied cases. Our purpose to evaluate the tendon healing and the adhesion of tendons to the surrounding tissues macroscopic, histological and biomechanicaL. Material and Method: In the study 36 adult Sprague-Dawley rats ( Rattus norvegicus) were used. Control group ( Only tendon repair done group), Sham group ( Tendon repair + Physiological saline application), Experiment -1 group ( Rendon repair + Fat grafting application), Experiment-2 group ( Tendon repair + PRP application). 36 experimental animals were sacrificed at the end of 6 weeks. Results: In the findings of macroscopic evaluation, the adhesion degree was found to be significantly low in the group in which the fat grafting was performed in comparison to the control group. It was observed that the fibroblastic proliferation and the density of collagen increased in the groups in which the fat grafting and PRP were performed compared to the control group. When the vascular proliferation was examined it was seen to be highest in the PRP treated group. A significant difference was not seen between the groups in the biomechanical evaluation. Discussion: The tendon adhesion was seen to be less in the rats that the fat grafting was apllied compared to the other groups in the macroscopic evaluation. We believe that both the slippery physiological structure of the fat tissue and the influence of stem cells and other structures that fat tissue contains on the inflammation or the fibrosis might be the reason of this situation.