Mide poliplerinin genel özelliklerinin cinsiyet, yaş ve lokalizasyona göre dağılımının değerlendirilmesi
Evaluation of the general characteristics of stomach polyps according to gender, age and localization
- Tez No: 703473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM KARATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mide poliplerinin prevelansı ve alt tipleri çalışılan topluma göre değişiklik gösterir. Biz de çalışmamızda mide poliplerinin görülme sıklığı ve lokalizasyonu ile mide polipi bulunan hastaların yaş ve cinsiyet dağılımını değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya 1 Temmuz 2014-1 Şubat 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde özofagogastroduodenoskopisi yapılan 4963 hasta retrospektif olarak incelendi ve mide polipi saptanan 165 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve başvuru şikayeti ile endoskopi raporunda yer alan mide polipinin boyutu, sayısı ve lokalizasyonu kaydedildi. Hastaların patoloji raporları tarandı ve mide polipinin tipi ile H.pylori sonucu not edildi.Çalışmamızda mide poliplerinin özofagogastroduodenoskopide bulunma oranı %3.3 olarak bulundu. Mide polipi bulunan 165 hastanın 56'sı (%33,9) erkek iken 109'u (%66,0) kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 60,8±13,9 olarak hesaplandı ve yaş grubu olarak bakıldığında en sık 61-70 yaş aralığında (%28) olduğu bulundu. Mide poliplerinin tek olarak bulunma oranı %72 iken multiple olarak bulunma oranı %28 idi. Polip boyutu ortalaması 6,33mm olarak hesaplandı. Başvuru şikayetleri incelendiğinde polip saptanan hastalara en sık dispepsi (%36) , anemi tetkik (%17) ve kilo kaybı tetkik (%14) nedeniyle endoskopi yapıldığı görüldü. Poliplerin görüldüğü en sık lokalizasyon antrum (%39,3) daha sonra sırasıyla korpus (%32), gastroözofagal bileşke (%9) ve kardia (%8,4) idi. H.pylori sonucu 118 (%71,5) hastada negatif iken 47 (%29) hastada pozitif idi. Mide poliplerinin patoloji sonuçlarında 90 (%54,5) hastada hiperplastik polip, 25 (%15,1) hastada fundik gland polipi, 21 (%12,7) hastada foveolar hiperplazi, 6 (%3,6) hastada benign mide mukozası, 5 (%3) hastada papillom ve 4 (%2,4) hastada nöroendokrin neoplazi saptandı. Hiperplastik polip bulunan hastalarla diğer mide polipleri bulunan hastalar arasında cinsiyet (p=0,048) ve H.Pylori sonucuna (p=0,004) göre istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The prevalence and subtypes of gastric polyps vary according to the populations of the countries studied. In our study, we aimed to evaluate the incidence and localization of gastric polyps and the age and gender distribution of patients with gastric polyps.4963 patients who underwent esophagogastroduodenoscopy in Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Endoscopy Unit between 1 July 2014 and 1 February 2021 were retrospectively analyzed and 165 patients with gastric polyps were included. The age, gender, presentation complaint and the size and localization of the gastric polyp in the endoscopy report were recorded. The pathology reports of the patients were scanned and the subtype of gastric polyp and the result of H.pylori were noted.In our study, the rate of detection of gastric polyps in endoscopy was 3.3%. Of 165 patients, 56 (33,9%) were male and 109 (66,0%) were female. The mean age of the patients was found to be 60.8±13.9 years, and the most common age group was 61-70 (28%).The incidence of a single gastric polyp (72%) and multiple polyps(%28). The mean polyp size was 6,33 mm. When the admission complaints were examined, it was seen that the patients with polyps most frequently underwent endoscopy for dyspepsia (36%), anemia (17%) and weight loss (14%). The most common localization of polyps was the antrum (39,3%), followed by the corpus (32%), the gastroesophageal junction (9%) and cardia (%8,4). The H.pylori result was negative in 118 (71,5%) patients, while it was positive in 47 (29%) patients. In the pathology results of gastric polyps; Hyperplastic polyp in 90 (54,5%) patients, fundic gland polyp in 25 (15,1%) patients, foveolar hyperplasia in 21 (12,7%) patients, benign gastric mucosa in 6 (3,6%) patients, 5 (3%) patients ) papilloma in the patient and neuroendocrine neoplasia was detected in 4 (2,4%) patients. There is a statistically significant relationship between patients with hyperplastic polyps and patients with other gastric polyps, according to gender (p=0,048) and H.Pylori result (p=0,004).