Eş zamanlı üst ve alt gastrointestinal endoskopi yapılan hastalarda kolon polipleri ile ilişkili faktörlerin analizi
Analysis of factors associated with colonic polyps in patients undergoing simultaneous upper and lower gastrointestinal endoscopy
  1. Tez No: 945762
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
EŞ ZAMANLI ÜST VE ALT GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ YAPILAN HASTALARDA KOLON POLİPLERİ İLE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN ANALİZİ ÖZET Amaç: Üst ve alt gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi birçok GİS patolojilerinin tanı, takip ve tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan alt GİS endoskopisinde kolon polipleri sık karşılaştığımız patolojilerden biridir. Bu çalışmada eş zamanlı üst ve alt gastrointestinal endoskopi yapılan hastaların demografik verileri, laboratuvar sonuçları, endoskopik ve histopatolojik bulguları ile kolon polipleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya eş zamanlı üst ve alt gastrointestinal (GİS) endoskopi yapılan 376 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada veri aracı olarak hasta kayıtlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada hastalar kolonda polip olan ve kolonda polip olmayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Belirlenen bu gruplar yaş, cinsiyet, diyabet varlığı, hemoglobin, albümin, nötrofil/lenfosit oranı, sigara kullanımı, gastroskopi raporunda reflü özofajiti, duodenogastrik reflüsü, erozif gastrit, mide ülseri bulguları biyopsi raporlarında ise helikobakteri pylori, intestinal metaplazi ve atrofi durumu açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF FACTORS ASSOCIATED WITH COLONIC POLYPS IN PATIENTS UNDERGOING SIMULTANEOUS UPPER AND LOWER GASTROINTESTINAL ENDOSCOPY ABSTRACT Objective: Upper and lower gastrointestinal system (GIS) endoscopy is widely used in the diagnosis, follow-up, and treatment of many GIS pathologies. Colonic polyps are among the common findings encountered during lower GIS endoscopy. This study aimed to evaluate the relationship between demographic characteristics, laboratory findings, endoscopic and histopathological features, and the presence of colonic polyps in patients undergoing simultaneous upper and lower gastrointestinal endoscopy. Methods: This retrospective study included 376 patients who underwent simultaneous upper and lower gastrointestinal (GI) endoscopy. Data were collected from patient records. Patients were divided into two groups based on the presence or absence of colonic polyps. These groups were compared in terms of age, sex, presence of diabetes, hemoglobin and albumin levels, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), smoking status, and the following findings in gastroscopy and biopsy reports: reflux esophagitis, duodenogastric reflux, erosive gastritis, gastric ulcer, Helicobacter pylori infection, intestinal metaplasia, and gastric atrophy.