Acil servise başvuran ve kreatin kinaz seviyesi 1000 IU/L üzerinde olan hastaların analizi
- Tez No: 703476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE BELGİN AKILLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kreatin kinaz (CK), guanidin fosfajen kinaz ailesinin bir üyesidir ve üç farklı izoenzimi bulunur: CK-BB, CK-MM ve CK-MB. Serum CK seviyesi, rabdomiyolizi saptamak için uygun bir testtir. Bu çalışmanın amacı, acil servise herhangi bir nedenle başvuran ve CK seviyesi 1000 IU/L üzerinde tespit edilen hastaların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem. Hastane tabanlı, tek merkezli, prospektif olarak planlanmış bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Haziran 2018 ve Mart 2019 tarihleri arasında çeşitli nedenler ile acil servise başvurmuş ve CK değeri 1000 IU/L üzerinde tespit edilmiş 435 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların etiyolojik özellikleri, komorbid durumları ve laboratuvar parametreleri incelenmiş, hastaların izleminde ABY gelişimi ve fatalite durumları kayıt altına alınmıştır. Bulgular. Hastaların 355'i (%81,6) erkek, yaş ortalaması 46,6±21,4 yıldır. En sık gözlenen beş etiyolojik neden sırasıyla, enfeksiyon (%23,7), akut KVS hastalıklar (%23,0), Crush Sendromu (%23,0), GİS nedenler (%11,7), ve pulmoner hastalıklardır (%11,5). Hastaların acil servise başvuru anında CK ortalama değeri 2205,8±2709,0 iken, tedavileri süresince saptanan en yüksek CK değeri ortalaması 3938,9±6732,9 IU/L'dir. Çalışmaya katılan hastaların 99'unda (%22,8) ABY gelişmişken 16 hastada (%3,7) diyaliz uygulanmıştır. Hastaların 134'ü (%30,8) servise, 87'si (%20,0) yoğun bakıma yatırılarak tedavi edilmişken, 28 hasta (%6,4) tedavi sırasında ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim. Creatine kinase (CK) is a member of the guanidine phosphagen kinase family and has three different isoenzymes: CK-BB, CK-MM, and CK-MB. CK level is an appropriate test to detect rhabdomyolysis. The aim of this study is to evaluate the patients who admitted to the emergency department (ED) for any reason and whose CK level was found to be above 1000 IU/L. Material and Methods. In this hospital-based, single-center, prospectively planned study, 435 patients who applied to the ED of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between June 2018 and March 2019 for various reasons and had a CK value above 1000 IU/L were included. The etiological features, comorbid conditions and laboratory parameters of the patients were examined, and the development of acute renal failure (ARF) and fatality conditions were recorded in the follow-up of the patients. Results. Of the patients, 555 (81.6%) were male, mean age was 46.6±21.4 years. The five most common etiologic causes are infection (23.7%), acute cardiovascular diseases (23.0%), Crush Syndrome (23.0%), gastrointestinal diseases (11.7%), and pulmonary diseases (11.5%). While the mean CK value of the patients at the time of admission to the emergency department was 2205.8±2709.0, the highest mean CK value detected during their treatment was 3938.9±6732.9 IU/L. ARF developed in 99 (22.8%) of the patients participating in the study, however, dialysis was applied in 16 (3.7%) patients. While 134 (30.8%) of the patients were hospitalized in the ward and 87 (20.0%) were hospitalized in the intensive care unit, 28 patients (6.4%) died during the treatment.