Acil serviste akut koroner sendrom (AKS) tanısı konulan hastalarda serum MMP-9 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum MMP-9 level in patients diagnosed with acute coronary syndrome (ACS) in the emergency department
- Tez No: 868008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmamızda acil serviste göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran, non ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (NSTEMI) ve unstabile anjina pectoris (USAP) düşünülen hastalarda ayırıcı tanı açısından Matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) düzeyinin tanısal değerliliğini saptaması ile ayırıcı tanıda altın standart olarak kullanılan Kardiyak troponin (cTn) ile ilişkisini incelemeyi ve akut koroner sendrom (AKS)'un erken evresinde tanı konulmasını planladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden tez onayı alındıktan sonra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğine 2023-2024 arası göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup takip sonrası AKS düşünülen hastalardan NSTEMI ve USAP tanısı almış hasta grubu ve kardiyak nedenli olmayan göğüs ağrısı ile sonuçlan hastalar kontrol grubunu oluşturmak üzere 3 grup çalışmamızda oluşturuldu. Bulgular: Çalışmaya katılan 162 hastadan 66'sı kontrol grubunda 96'sı hasta grubunda olmak üzere kontrol grubunda 39'u kadın 27'si erkek, hasta grubunda 36'sı kadın 60'ı erkekti. Hasta grubunda 68'i NSTEMI, 28'i USAP olmak üzere NSTEMI hastaların 26'sı kadın 42'si erkek, USAP hastaların 10'u kadın 18'i erkekti. Kontrol grubunda yaşları 19-86 yıl arasında olan hastaların yaş ortalaması 46,55±16,96 yıl, hasta grubunda ise 64,39±11,75 yıl,.NSTEMI hastalarında 30-87 yıl arasındaki ortalama yaş 65,22±11,85 yıl, USAP hastalarında 27-84 yıl arasındaki ortalama yaş 62,36±11,46 yıl olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In this study, we determined the diagnostic value of matrix metalloproteinase9 (MMP-9) level in patients who presented to the emergency department with chest pain and were considered to have non-ST-elevation myocardial infarction (NSTMI) and unstable angina pectoris (USAP). We planned to examine its relationship with cardiac troponin (cTn), which is used as a standard, and to diagnose acute coronary syndrome (ACS) in the early stage. MATERİAL AND METHOD: After receiving thesis approval from the University of Health Sciences, patients who applied to Gazi Yaşargil Training and Research Hospital emergency medicine clinic between 2023 and 2024 with complaints of cardiac chest pain and were considered to have ACS were included in our study. Three groups were included in the study, including the patient group diagnosed with NSTEMI and USAP and the patients resulting in non-cardiac chest pain to form the control group. RESULTS: Of the 162 patients participating in the study, 66 were in the control group and 96 in the patient group, 39 were female and 27 were male in the control group, and 36 were female and 60 were male in the patient group. In the patient group, 68 of them had NSTEMI and 28 had USAP; 26 of the NSTEMI patients were female and 42 were male, and the USAP patients were 10 female and 18 male. The average age of patients aged between 19-86 years in the control group is 46.55±16.96 years, and in the patient group it is 64.39±11.75 years. The average age of NSTEMI patients between 30-87 years is 65.22±11.85 years. years, the average age of USAP patients between 27 and 84 years was calculated as 62.36±11.46 years. When the patients participating in the study were examined in terms of clinical and laboratory characteristics, there were differences between the control and patient groups in terms of gender, age, comorbidity, HT, DM, CAD - IHD, and history of ACEI, BB, KKB and statin drug use, and CRP (C reactive protein), CK (Creatine kinase).