Tip 1 diabetli çocuk ve adölesanlarda galektin 3, ileri glikasyon son ürünleri (AGE), ve ileri glikasyon son ürünleri reseptörü (RAGE) seviyelerinin araştırılması
Investigation of galectin 3, advanced glication endproducts (AGE) and receptor for advanced glication endproducts (RAGE) levels in children and adolescents withtype 1 diabetes
  1. Tez No: 703507
  2. Yazar: HULUSİ CEM DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KURBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tip 1 diyabetli çocuk ve adölesanlarda galektin 3, ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ve ileri glikasyon son ürünleri reseptörü (RAGE) seviyelerinin araştırılması ve bu moleküllerin birbiriyle ilişkisini incelemek. Materyal ve Metot: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi hastanesine başvuran 37 tip 1 diyabet tanısı alan çocuk ve adölesan (19 K, 18 E) ve 35 herhangi bir hastalığı saptanmayan çocuk ve adölesan (21 K, 14 E) dahil edildi. Galektin 3, AGE ve RAGE düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuçların analizi için SPSS IBM istatistik programından yararlanıldı. Bulgular: Tip 1 diyabetli çocuk ve adölesanların galektin 3 [0,22 (0,18-0,41)] ve AGE [10,83 (8,64-13,15)] düzeyleri kontrol grubunun galektin 3 [0,18 (0,15-0,25)] ve AGE [8,13 (7,42-11,05)] düzeylerinden anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the levels of galectin 3, advanced glycation products and receptor for advanced glycation products in children and adolescents with type 1 diabetes and to examine the relationship of these molecules with each other. Materials and Methods: The study included 37 children and adolescents (19 F, 18 M) who were diagnosed with type 1 diabetes and 35 children and adolescents (21 F, 14 M) who did not have any disease, who applied to the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. Galectin 3, AGE and RAGE levels were measured by ELISA method. SPSS IBM statistical program was used to analyze the results. Results: Galectin 3 [0.22 (0.18-0.41)] and AGE [10.83 (8.64-13.15)] levels in children and adolescents with type 1 diabetes mellitus significantly higher than galectin 3 [0.18 (0.15- 0.25)] and AGE [8.13 (7.42-11.05)] levels) in control group (p0.05).