Study the some liver and kidney in Iraqi patients with leukaemia
Irak lösemi hastalarında bazı karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 703522
  2. Yazar: SAIF HAMMOOD KHUDHUR ALLAWEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı Irak lösemili lösemili hastalarda yapılan bazı karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. İbn Al-Atheer Eğitim Hastanesi'nde çalışmaya dahil edilen hastalardan 120 kan örneği alındıktan sonra, numunelerin 8 yaşından başlayarak 75 yaşına kadar yaş gruplarına ayrılması sürecinden sonra üzerlerinde laboratuvar testleri yapıldı. En yüksek enfeksiyon oranı (%34,26) kronik formda toplam sayı içinde kaydedildi. En düşük hasta oranı (1 - 15) yaş grubunda ise keskin bir şekilde (%0,186) idi. Bu vakaların toplamı: (70) kronik lösemi vakası, (30) akut lösemi vakası ve (20) sağlıklı (kontrol) vakadır. Mevcut sonuçlar, diğer yarısı hariç, değişkenlerin yarısı için istatistiksel bir anlamlılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assess certain liver and kidney functions in leukemia patients from Iraq. After collecting 120 blood samples from patients enrolled in the research at Ibn Al-Atheer Teaching Hospital, the samples were divided into age groups ranging from 8 to 75 years. Laboratory tests were performed on the samples. Where the highest rate of infection was recorded (34.26%) out of the total number in a chronic form. While the lowest rate of patients was (0.186%) for the age group (1-15) years, sharply. The total of these cases are: (70) a case of chronic leukemia, (30) a case of acute leukemia, and (20) a case of healthy (control). The current results showed that there is a statistical significance for half of the variables, with the exception of the other half.