Türk Kara Kuvvetleri'nde Süvari birlikleri (1920-1965)
Cavalry units of Turkish land forces (1920-1965)
  1. Tez No: 187836
  2. Yazar: RIDVAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETM.Ö. 209 tarihi, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir. Atı ilkevcilleştiren millet olarak tarihe geçen Türkler, günlük hayatın her devresinde ve savaşalanlarında kullandıkları atı bu tarihten itibaren düzenli ordu teşkilatı içinde kullanmayabaşlamışlardır. Bu yeni oluşum SÜVARİ sınıfının temelini oluşturmuş, harp silah vearaçlarındaki teknolojik yenileşmenin atı muharebe alanlarından ayrılmaya zorladığı İkinciDünya Savaşı'na kadar, süvariler komutanların en kritik gücü olarak görülmüştür.Türk Kara Kuvvetleri günümüze kadar her türlü teşkilatlanmasında süvari birliklerine yervermiştir. Hun İmparatoru Mete zamanında onlu ve yüzlü atlı birlikler halinde teşkilatlanansüvariler, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarına kadar benzer yapılanmayı uygulamıştır.Osmanlı Devleti Kara Kuvvetleri bünyesinde Türkmen atlı aşiretleri olarak görülmeyebaşlanan süvariler, ?Kapıkulu Süvarileri, Tımarlı Sipahiler, Akıncılar, Deliler? gibi değişikadlarla görev yapmışlar, ?Asakir-i Mansure-i Muhammediye? döneminden itibaren Avrupaordularının süvari birliklerine benzer yapılanma içerisine girmişlerdir.Osmanlı-İtalyan, Balkan ve Birinci Dünya Savaşları boyunca değişik cephelerde görevyapan süvari birlikleri, 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi maddeleri gereği lağvedilmeyebaşlanmış ve Mayıs 1919'da Türk Kara Kuvvetlerinde dört süvari alayı kalmıştır.Milli Mücadele Dönemi ( 1920-1923 ), süvari birliklerinin Türk harp tarihi içinde yeraldıkları son savaşların dönemi olmuştur. Topraklarının işgali üzerine mücadeleye başlayanhalkın oluşturduğu ?Kuva-yı Milliye? süvarileri, Sakarya Savaşı'ndan sonra ?5'inci SüvariKolordusu? olarak teşkilatlanmıştır. Büyük Taarruz'da Sincanlı Ovası'na sızarak Yunankuvvetlerine ciddi kayıplar verdirilmiş, 31 Ağustos'ta İzmir'e ilerleme emri verilmesi üzerinedünya harp tarihinde yer almış olan stratejik takip harekatı başlamıştır. 9 Eylül günü İzmir'inkurtuluşunu sağlayan süvariler Mudanya Mütarekesi'nin imzalanmasına kadar BatıAnadolu'da harekata katılmış ve zaferin tamamlanmasında en önemli rolü oynamışlardır.iCumhuriyet'in ilanından sonra muharip vazifesinin azalması süvarileri sportif biniciliğeyöneltmiştir. İstanbul / Ayazağa'daki Süvari Yarışmalar Grubu ve Ankara'dakiCumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda görev alan süvariler, 1960 yılından itibaren başlatılanlağv hareketleri ile sınıf değiştirerek tank sınıfına geçmişlerdir. 1965'te süvari alaylarınınlağvı tamamlanmış, İstanbul / Ayazağa'daki faaliyetler 1978'de sona erdirilmiştir. KaraKuvvetlerinde süvari birliklerinin son temsilcisi olarak kalan K.K.Atlı Spor Eğt. Mrk. K. lığıhalen Kara Harp Okulu bünyesinde görevine devam etmektedir.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTB.C. 209 is accepted as the establishment of the Turkish Land Forces. Recorded in historyto be one of first nations to domesticate the horse, Turks, having used it in every aspect ofdaily life and the battle fields since then, began to exploit it also in the organization of regulararmies. This new development formed the basis of the CAVALRY branch, and until WorldWar II, when technological innovations in weapons and equipment forced the horce to leavethe battleground, cavalries had been seen as the most critical power of the commanders.Turkish Land Forces has included the cavalry in any kind of formations so far. The cavalryformed in mounted units of tens and hundreds, had maintained a similar structure until thefounding years of the Ottoman Empire. Cavalries, seen as Turkmen (Turcoman) mountedtribal units in the Land Forces of the Ottoman Empire, had various missions under the namessuch as ?Kapikulu (Sultan?s Guards) Cavalries, Timarli Spahis (Fief-holding Spahis),Akincilar (Raiders), and Deliler (Irregulars),? and after the age of Asakir-i Mansure-iMuhammediye? (Victorious Soldiers of Mohamad) they followed a similar structure to that ofthe cavalry units of European armies.Cavalry units fighting in various fronts during the Ottoman-Italian War, Balkan Wars, andWorld War I were to be abolished required by the Mudros Armistice, October 30, 1918; andby May 1919 there were four cavalry regiments left in the Turkish Land Forces.The Era of the National Struggle (1920-1923) was the period of the last wars cavalry unitswere involved in the Turkish war history. ?Kuva-yı Milliye? (The Natioanal Forces) cavalries,formed by the people upon the invasion of their lands, were organized as ?5th Cavalry Corps?after the Sakarya Battle. During the Great Attack infiltrating Sincan plains they made Greekforces suffer severe casualties, and upon the decree of forward movement to Izmir on August31, started the strategic pursue operation recorded in the warfare history of the world.Cavalries, ensuring the liberation of Izmir on September 9, participated in the operations inWestern Anatolia and played the most important role in the summation of the victory until thesigning of Mudanya Armistice.After the proclamation of the Republic, decline in the need of combat mission led thecavalries to sportive riding. Cavalries assingned to Cavalry Competition Group andiiiPresidential Guard Regiment, have changed to tank branch as a result of the abolishingprocess since 1960. Abolishing of the cavalry regiments was completed in 1965, and theactivities in Ayazaga were stopped in 1978. Equestrian Training Center Command, the lastrepresantative of the cavalry units in the Land Forces, is still carrying out its mission withinthe Turkish Military Academy.iv