XVIII. Yüzyıl İngiliz seyahatnamelerine göre Osmanlı ve İngiliz toplumları ve şehirleri üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme
A comparative review about Ottoman and British peoples and cities according to 18th century English travel books
- Tez No: 703532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT TÜRKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Bu tezde XVIII. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelen İngiliz seyyahların şehir ve toplumla alâkalı gözlemleri incelenmektedir. Anlatımlarının daha isabetli anlaşılıp değerlendirilebilmesi için Osmanlı İmparatorluğu'nda gördükleri sorunların ya da benzerlerinin kendi ülkelerinde de bulunup bulunmadığını anlamak maksadıyla XVIII. asır İngilteresi de mercek altına alınmıştır. Bu usûl seyyahların anlatımlarının daha isabetli şekilde anlaşılması ve izahı için çok önemli görülmektedir. Mukayeseli bir çalışma olan bu araştırmada seyyahların yanı sıra 18. yüzyıla ait birçok yayın, Old Bailey mahkemesi arşivi, neşredilmiş arşiv vesikaları ve ikinci el kaynaklar kullanılmış, Osmanlı ve İngiliz memleketlerinin özellik ve vaziyetleri ile o günkü dünyaya dair kısmî bir tablo ortaya konularak muhtelif değerlendirme ve düşüncelerin gözden geçirilmesi gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master's thesis the observations of the British travellers who came in the Ottoman lands about city and society is examined. The eighteenth-century England is put under the scope to ascertain whether there were same or similar problems that they saw in the Ottoman Empire in their own country or not. This way is seen very important to more correctly understand and explain of their narratives. In this comparative study many publishings which belong to 18th century, the proceedings of the Old Bailey, published archive documents, and secondary sources were used as well as voyagers. A partial picture of the era of that world with the features and the situations of both countries are revealed and it's determined that various interpretations and considerations should be reviewed.