XVIII. yüzyılda Osmanlı-İspanya ilişkileri
Ottoman-Spanish relations in the XVIII. century
- Tez No: 264533
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN EMECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Akdeniz ve Kuzey Afrika coğrafyası XVI. yüzyıl boyunca Osmanlı ve İspanyol kuvvetleri arasında büyük bir mücadeleye sahne olmuştur. Bu mücadelede Osmanlılar müslüman doğu dünyasını temsil ederken İspanya katolik batı dünyası adına savaşmaktaydı. Bu mücadele iki rakip medeniyetin karşılaşması olarak algılanabilir. İnebahtı Savaşı sonrasında ise bu iki imparatorluk diğer stratejik önceliklerine yönelerek bu mücadeleden çekilmişler ve böylece Akdeniz'de büyük donanma harekatlarının yerini küçük çaplı korsanlık faaliyetleri almıştı. 1782 yılında İspanya ve Osmanlı imparatorlukları arasında barış antlaşması (ahidnâme) imzalanmasıyla Akdeniz'deki son korsanlık faaliyetleri de sona ermeye başlamıştı. İspanyollar ve Osmanlılar arasında dostane ilişkiler Napoleon'un 1798 Mısır seferi esnasında büyük bir kriz yaşamıştı çünkü o esnada İspanya Fransa'nın müttefiki idi. Sonuç olarak bu kriz sonunda İspanya maslahatgüzârı sınırdışı edilmişti. Yeni İspanya elçisinin göreve başlaması konusu ise, İngiliz ve Rus elçilerinin itirazları sebebiyle bir başka krizin ortaya çıkmasına sebep olmuştu.
Özet (Çeviri)
In the sixteenth century, the Mediterranean and North Africa witnessed a great struggle between the Ottoman and Spanish empires. In this struggle, while the Ottomans were representing the muslim eastern world, the Spaniards were representing the catholic western world. This struggle can be perceived as a confrontation of two rival civilizations. After the battle of Lepanto, these two empires left the struggle for their other strategic concerns. Thus the large-scale naval operations were replaced by the corsair activities in the Mediterranean basin. In 1782 the Ottoman and Spanish empires signed a treaty of peace (ahidnâme) and the last corsair activities began to end. The friendly relations between the Ottomans and Spaniards faced an crisis when Napoleon invaded Egpyt in 1798 because Spain was an ally of the Revolutionary France and as a result the Spanish chargé d?affeires was forced to leave Istanbul. The question of the new Spanish representative formed the subject of another crisis due to the objections of Britisth and Russian ambassadors in Istanbul.